Azijske delnice sledile rasti Wall Streeta, zlato rekordno visoko

Delniški trgi [Foto: Pixabay/Geralt]

Azijske delnice sledile rasti Wall Streeta, zlato rekordno visoko

Azijske delnice so v torek zrasle po nočni rasti Wall Streeta, medtem ko je zlato doseglo najvišjo vrednost vseh časov, donosi državnih obveznic pa so se znižali. Trgi so v pričakovanju podrobnosti o vzajemnih carinah, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump. Japonski jen se je okrepil zaradi povečanega povpraševanja po tradicionalnih varnih naložbah, medtem ko je avstralski dolar, občutljiv na tveganje, občutil pritisk po šibkih podatkih o lokalni maloprodajni prodaji. Ti so izšli pred odločitvijo Reserve Bank of Australia o obrestnih merah, ki je bila napovedana za pozneje istega dne, navaja Reuters.

Regionalne delnice so prvi dan aprila nekoliko zadihale po marčevskih skrbeh, da bi Trumpova trgovinska vojna lahko privedla do stagflacije ali celo recesije v ZDA. Vlagatelji z napetostjo pričakujejo 2. april, ki ga je Trump označil za “dan osvoboditve” in obljubil razkritje obsežnega tarifnega načrta.

Japonski indeks Nikkei je zrasel za 0,7 odstotka, južnokorejski KOSPI za 1,4 odstotka, tajvanski referenčni indeks pa se je po strmem padcu v ponedeljek povzpel za 1,7 odstotka. Hongkonški Hang Seng je pridobil 1 odstotek, medtem ko so modri žetoni celinske Kitajske narasli za 0,1 odstotka. Na drugi strani je ameriški indeks S&P 500 v ponedeljek pridobil 0,55 odstotka in prekinil tridnevni niz izgub, a so terminske pogodbe nakazovale 0,54 odstotka nižjo vrednost.

Tony Sycamore, analitik pri IG, je dejal: “Možno je, da je bil pomemben del sinočnjega odboja ključnih indeksov Wall Streeta povezan z rebalansom ob koncu meseca in četrtletja ter kratkim kritjem pred Trumpovim dnevom osvoboditve, sredi velike negotovosti o nadaljnjih korakih.” Dodal je, da so ameriški delniški trgi ocenjeni ob predpostavki upočasnjene rasti in dobička, a ne ob recesiji, ki bi lahko povzročila še 10 odstotkov dodatnega padca.

Zlato in varne naložbe v ospredju

Zlato je že četrto sejo zapored doseglo rekordno vrednost, in sicer 3139,78 dolarja za unčo. Kyle Rodda, višji analitik finančnih trgov pri Capital.com, je pojasnil: “Poleg splošne naklonjenosti tveganju vlagatelji povečujejo naložbe v zlato, saj trgovinska politika Trumpove administracije ogroža status dolarja kot posebne rezervne valute. Temeljni dejavniki za zlato ostajajo močni.” Ponedeljek je sicer prinesel najslabše četrtletne rezultate za S&P 500 in Nasdaq od leta 2022.

Povpraševanje po varnosti državnih obveznic je v torek znižalo donose, pri čemer so donosi na 10-letnih obveznicah padli za približno 4 bazične točke na 4,2072 odstotka. To je povečalo pritisk na dolar, ki je zdrsnil za 0,19 odstotka na 149,70 jena. Evro je pridobil 0,08 odstotka na 1,0825 dolarja. Vendar se je dolar okrepil proti valutam nekaterih večjih trgovinskih partnerjev, saj je zrasel za 0,08 odstotka na 1,4398 kanadskega dolarja in za enako vrednost na 20,4751 mehiškega pesa. Avstralski dolar je izgubil 0,18 odstotka in dosegel 0,6238 dolarja. Trgovci pričakujejo, da bo Reserve Bank of Australia obrestne mere pustila nespremenjene, a bodo pozorni na morebitne namige o možnem znižanju v maju.

Cene nafte so rahlo upadle po pet tednov najvišjih vrednosti, saj trgovci ocenjujejo vpliv trgovinske vojne na globalno rast. Brent je padel za 0,1 odstotka na 74,67 dolarja za sod, ameriška nafta West Texas Intermediate pa za enako stopnjo na 71,37 dolarja. Obe pogodbi sta v ponedeljek poskočili za okoli 2 odstotka. Bitcoin je stabilen pri približno 82.708 dolarjih.

Portal24; Foto: Pixabay/Geralt