Azijske delnice so sledile rasti na Wall Streetu

Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Azijske delnice so sledile rasti na Wall Streetu

Delnice v Aziji so sledile rasti na Wall Streetu, kjer so podatki o inflaciji v ZDA pomirili skrbi glede stanja ameriškega gospodarstva. V sredo so podatki pokazali, da so se cene življenjskih potrebščin v ZDA prejšnji mesec zvišale za 0,2 odstotka, kar je manj kot januarja, ko so narasle za 0,5 odstotka. Brez nestanovitnih sestavin, kot sta hrana in energija, se je indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) februarja prav tako povzpel za 0,2 odstotka, po 0,4-odstotni rasti v januarju. Ti podatki so bili deležni posebne pozornosti po nizu šibkejših gospodarskih kazalcev in ob pričakovanjih o vplivu trgovinske politike predsednika Donalda Trumpa na inflacijo.

Donosi ameriške državne blagajne so ostali visoki,  dan prej so še namreč bolj oddaljili od nedavnih najnižjih vrednosti. Razlog za to so naraščajoče trgovinske napetosti med ZDA in njihovimi trgovinskimi partnerji, ki jih spodbujajo Trumpove carine, piše Reuters. Evro je ostal stabilen pri 1,0895 dolarja, kljub sredinemu zdrsu s petmesečnega vrha, ko je Trump napovedal povračilne ukrepe zaradi groženj Evropske unije s proticarinami. Skupna evropska valuta je še naprej pridobivala podporo zaradi znakov napredka k miru med Rusijo in Ukrajino ter obljub Nemčije o povečani porabi za obrambo in infrastrukturo.

Rast delnic in stabilnost surovin

Na azijskih trgih je japonski indeks Nikkei pridobil 0,9 odstotka, predvsem zaradi napredka v sektorju čipov, kjer sta izstopali podjetji Advantest in Tokyo Electron. Tajvanski indeks tehnološko zahtevnih delnic je narasel za 0,6 odstotka, južnokorejski KOSPI pa za 0,7 odstotka. Na Kitajskem so modri žetoni indeksa CSI300 zrasli za 0,1 odstotka. Hang Seng je po zgodnji rasti zdrsnil za 0,3 odstotka. V ZDA je indeks S&P 500 v sredo napredoval za 0,5 odstotka, Nasdaq pa je poskočil za 1,2 odstotka. Terminske pogodbe za oba indeksa so se v četrtek zvišale za 0,1 odstotka.

Zlato se je povzpelo za približno 0,3 odstotka na 2.943,49 dolarja za unčo in se približalo rekordni vrednosti 2.956,15 dolarja, doseženi 24. februarja. Surova nafta je po sredinem 2-odstotnem dvigu ostala stabilna. Terminske pogodbe za nafto Brent so se znižale za 0,1 odstotka na 70,88 dolarja za sod. Ameriška zahodnoteksaška nafta je zdrsnila za 0,2 odstotka na 67,57 dolarja za sod. Dolar je ostal v defenzivi zaradi negotovosti, ki jo povzroča Trumpova trgovinska politika. Japonski jen se je vrnil na 146,205 za dolar.

Analitiki opozarjajo, da trgovinska negotovost, ki jo poganjajo Trumpove carine na uvoz jekla in aluminija ter povračilni ukrepi Kanade in Evrope, še naprej vpliva na trge. Donosi ameriških državnih blagajn so se čez noč dvignili, pri čemer je donos na dveletne obveznice nazadnje dosegel 3,924 odstotka, po torkovi najnižji vrednosti 3,829 odstotka. Na Japonskem so se donosi 30-letnih obveznic znižali na 2,53 odstotka, potem ko so v sredo dosegli najvišjo raven od leta 2006 pri 2,615 odstotka. Guverner japonske centralne banke Kazuo Ueda je poudaril, da rast donosov odraža pričakovanja trga glede prihodnjih dvigov obrestnih mer.

Portal24; Foto: Vecteezy