Azijski delniški trgi rastejo kljub padcem na Wall Streetu
[Vir: Reuters] – Azijske borze so se v četrtek izkazale s pozitivno rastjo, kljub globalnemu trendu padcev, ki ga je spodbudil optimizem glede kitajskega paketa gospodarskih spodbud. Čeprav so se na globalnih trgih kazali znaki upočasnitve tega navdušenja, so trgi v Aziji kljubovali negativnim vplivom s svetovnih borz.
Delnice na Wall Streetu so padle, so svetovni delniški indeksi pa so izgubili dobičke iz začetka tedna. Kljub temu je azijsko-pacifiški delniški trg ostal odporen, kar je predvsem posledica pričakovanj vlagateljev glede vpliva kitajskih gospodarskih ukrepov.
Azijske borze v zeleni barvi
Na najširšem indeksu MSCI azijsko-pacifiških delnic, ki ne vključuje Japonske, so borze zrasle za več kot en odstotek, kar je indeks dvignilo na najvišjo raven v zadnjih dveh letih. Japonski indeks Nikkei je beležil rast za 2,4 odstotka, hongkonški indeks Hang Seng pa je napredoval za 1,5 odstotka. Tudi celinski indeks modrih čipov CSI300 je obrnil zgodnje izgube in se povzpel za 0,3 odstotka.
To pozitivno razpoloženje je spodbudila tudi novica, da Kitajska razmišlja o vložitvi do 1 bilijona juanov (142,39 milijarde ameriških dolarjev) v svoje največje državne banke. Ta korak bi okrepil njihovo sposobnost za podporo gospodarstvu, ki se sooča z izzivi.
Pozornost usmerjena v ZDA
Medtem ko so azijske borze izkoristile kitajske spodbude, so vlagatelji na širših trgih pozorno spremljali vrsto govorov predstavnikov ameriške centralne banke Federal Reserve. Posebna pozornost je bila namenjena govorom predsednika Jeroma Powella, ki bi lahko razkrili nadaljnje smernice glede obrestnih mer v ZDA.
V petek naj bi bili objavljeni tudi podatki o indeksu cen temeljnih izdatkov za osebno potrošnjo (PCE), ki velja za eno najpomembnejših meril inflacije, ki jih spremlja Fed. Jeff Ng, vodja azijske makroekonomske strategije pri SMBC, je komentiral, da bi lahko ti podatki vplivali na pričakovanja o znižanju obrestnih mer.
Trgi in pričakovanja glede obrestnih mer
Trenutno trgi ocenjujejo približno 62-odstotno verjetnost, da bo FED na novembrskem zasedanju znižal obrestne mere za 50 bazičnih točk. Do konca leta pa pričakujejo znižanja v skupni višini 77 bazičnih točk. Spreminjajoča se pričakovanja o prihodnjem ukrepanju FED-a so v preteklem mesecu prispevala k stabilnosti ameriškega dolarja.
V četrtek je dolar znova pridobil na vrednosti, potem ko je na začetku tedna upadel zaradi kitajskih spodbud, ki so povečale apetit po tveganih naložbah. Analitiki ugotavljajo, da so dolarju dodatno podporo nudili tudi tokovi ob koncu meseca.
Gibanje valut in surovin
Avstralski dolar se je dvignil za 0,18 odstotka in znašal 0,6835 ameriškega dolarja. Novozelandski dolar je padel za 0,06 odstotka na 0,6257 ameriškega dolarja. Evro in britanski funt sta se prav tako umaknila z nedavnih najvišjih vrednosti in sta nazadnje znašala 1,1137 oziroma 1,3324 ameriškega dolarja.
Kitajski offshore juan se je nekoliko okrepil in dosegel 7,0277 juanov za ameriški dolar. Kljub temu so analitiki pri DBS opozorili, da so gospodarski obeti Kitajske še vedno krhki in da so trajne rasti juana verjetne le, če bodo regionalne valute še naprej rasle v primerjavi z ameriškim dolarjem.
Naftne in zlata gibanja
Na področju surovin so se cene nafte v četrtek nekoliko zvišale. Terminske pogodbe za surovo nafto Brent so se podražile za 0,27 odstotka in dosegle 73,66 ameriškega dolarja za sod. Ameriška nafta je pridobila 0,2 odstotka in je znašala 69,82 ameriškega dolarja za sod.
Zlato je ostalo stabilno pri ceni 2.659,56 ameriškega dolarja za unčo. Zlato je v sredo doseglo rekordno vrednost.
Portal24; Foto: Pixabay