Azijski trg in zlato nižje, dolar in nafta višje

Foto: Pexels

Azijski trgi, zlato in evro nižje, dolar in nafta višje

Azijski trgi so se v ponedeljek soočili s padcem. Kitajska je namreč analitike presenetila z manjšim znižanjem posojilnih obrestnih mer, kot so trgi pričakovali. Kitajska centralna banka je znižala enoletno posojilno obrestno mero za 10 bazičnih točk. Petletno obrestno mero pa so pustili nespremenjeno. Ta korak je dodatno razočaral trge. Niz slabih ukrepov Pekinga se torej nadaljuje.

Reakcija na ta dogodek je privedla do 0,3-odstotnega padca kitajskih modrih žetonov. Avstralski dolar pa je vrednost izgubil kot posledico tveganj, povezanih s Kitajsko.

Vlagatelji so upali na večjo fiskalno porabo s strani kitajske vlade, saj je ta korak v preteklosti pozitivno vplival na gospodarstvo. Vendar se zdi, da Peking ne želi povečati svojih zadolževanj, kar je razočaralo trge.

Globalni indeks MSCI je padel za 0,3 odstotka na novo najnižjo vrednost v letošnjem letu. Slednje je prispevalo k celotnemu 3,9-odstotnemu padcu v prejšnjem tednu.

Japonski indeks Nikkei je kljub temu uspel pridobiti 0,3 odstotka, čeprav je prejšnji teden doživel 3,2-odstotni padec.

Terminske pogodbe

Terminske pogodbe na evropske indekse, kot je EUROSTOXX 50, so ostale skoraj nespremenjene. Na ameriški strani pa so terminske pogodbe na indeksu S&P 500 zabeležile 0,1-odstotno rast. Terminske pogodbe na indeksu Nasdaq so pridobile 0,2 odstotka. Posebna pozornost bo namenjena tudi prihajajočemu četrtletnemu poročilu podjetja Nvidia, ki bo test njegove vrednosti na trgu.

Analitiki izražajo skrb glede dolžine trenutnega tržnega trenda, še posebej na področju tehnologije, kar povečuje ranljivost trga za morebiten globlji umik.

Nedavna raziskava BofA med upravitelji skladov kaže, da je trenutno razpoloženje med vlagatelji najmanj medvedje naravnanosti od februarja 2022. Ravni denarja so skoraj na dvoletnem najnižjem nivoju, pri čemer trije od štirih anketiranih pričakujejo mehak pristanek ali celo brez njega.

Medtem analitiki pri Goldman Sachs trdijo, da vlagatelji še vedno lahko dodatno povečajo svoje delniške pozicije. “Ponovno odprtje omejitev glede odkupa lahko v prihodnjih tednih poveča povpraševanje po delnicah, čeprav lahko pričakovani val izdaj delnic jeseni delno izravna ta učinek,” so zapisali v svoji analizi.

Pričakovanja

Rast donosnosti obveznic vpliva na vrednotenje delnic. Ameriška 10-letna obveznica je presegla 4,328 odstotka, kar predstavlja najvišjo vrednost v zadnjih desetih mesecih.

Trgi pričakujejo, da bo predsednik Federal Reserve, Jerome Powell, opazil skok donosnosti na prihajajoči konferenci v Jackson Holeu. Močni gospodarski podatki, vključno z rastjo bruto domačega proizvoda (GDP) v ZDA, dodajajo razloge za morebitno zvišanje obrestnih mer.

Vendar pa analitiki menijo, da bo Powell previden pri dajanju posebnih smernic, čeprav bi lahko avgustovski podatki o zaposlovanju, inflaciji (CPI) in maloprodaji vplivali na odločitve pred septembrskim zasedanjem Federal Reserve.

Večina analitikov meni, da je FED zaključil s pospeševanjem zviševanja obrestnih mer, vendar pa terminske pogodbe še napovedujejo 31-odstotno verjetnost za novo zvišanje do decembra.

Povečanje donosnosti obveznic je okrepilo vrednost dolarja, ki je dosegel najvišjo raven v zadnjih devetih mesecih v primerjavi z japonskim jenom. Prav tako je evro izgubil vrednost glede na dolar, vendar je ostal stabilen glede na japonski jen.

Cene zlata so se znižale na 1.887 dolarjev za unčo, pri čemer je zlato doseglo najnižjo vrednost v zadnjih petih mesecih.

Cene nafte so se povečale, prekinile sedemtedenski niz padanja. Skrbi glede kitajskega povpraševanja so uravnotežile omejene zaloge nafte. Cena nafte Brent se je dvignila na 85,18 dolarja za sod, medtem ko se je ameriška nafta podražila na 81,70 dolarja za sod.

Cene utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) so bile podprte z možnostjo stavke v avstralskih objektih na morju, kar bi lahko vplivalo na 10 odstotkov svetovne ponudbe.

vir Foto: Pexels Portal24