Azijski trgi rastejo v pričakovanju ukrepov centralnih bank

Foto: Pexels

Azijski trgi rastejo v pričakovanju ukrepov centralnih bank

Azijske delnice so danes zabeležile rast, kar je spodbudila pričakovanja glede zasedanj centralnih bank, ki bi lahko prinesla dodatna znižanja obrestnih mer, hkrati pa so vlagatelji čakali na ključne podatke o inflaciji v ZDA. Ti podatki naj bi omogočili nadaljnje umirjanje gospodarske politike.

Kitajska centralna banka je mnoge presenetila z znižanjem 14-dnevne repo obrestne mere za 10 bazičnih točk. Slednje se je zgodilo le nekaj dni po tem, ko so trgi pričakovali znižanje dolgoročnih obrestnih mer. Kljub prejšnjemu razočaranju je tokratna poteza spodbudila trg, saj so kitajski modri žetoni zabeležili rast za 0,5 odstotka.

Šibko trgovanje na Japonskem zaradi praznikov

Zaradi praznikov na Japonskem je bilo trgovanje nekoliko šibkejše. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je pridobil 0,2 odstotka, kar je nadaljevanje rasti iz prejšnjega tedna, ko je ta indeks poskočil za 2,7 odstotka. Tokijski Nikkei je bil zaprt, medtem ko so terminske pogodbe kazale rast na 38.530 točk. Slednje je nad ravnijo gotovine, ki je znašala 37.723 točk. Prejšnji teden se je Nikkei okrepil za 3,1 odstotka, predvsem zaradi šibkejšega jena in sporočila japonske centralne banke (BOJ), da ne načrtuje hitrega zaostrovanja denarne politike.

Evropski in ameriški trgi prav tako v rasti

Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so zabeležile rast za 0,3 odstotka, terminske pogodbe FTSE pa so pridobile 0,1 odstotka. Podobno je na ameriškem trgu S&P 500 pridobil 0,3 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe za Nasdaq zabeležile rast za 0,5 odstotka. S&P je v mesecu septembru, ki je zgodovinsko najšibkejši mesec za delnice, zrasel za 1 odstotek, letos pa je skupno pridobil že 19 odstotkov, kar je največ doslej.

Promet na ameriških borzah je bil v petek izjemno velik, saj je lastnika zamenjalo več kot 20 milijard delnic, največ po januarju 2021. Analitiki iz banke BofA so opozorili, da se S&P v 12 mesecih po začetku zniževanja obrestnih mer s strani FED običajno dvigne za povprečno 21 odstotkov, če ne pride do recesije.

Pričakovanja glede prihodnjih odločitev centralnih bank

Trgi so še vedno pozitivno odzivajo na nedavno znižanje obrestnih mer s strani Federal Reserve, ki je obrestno mero znižala za pol odstotne točke. Pričakovanja kažejo, da obstaja 50-odstotna možnost, da bo FED novembra sprejel dodatno znižanje.

Ta teden se bosta sestali tudi švicarska in švedska centralna banka. Švicarska naj bi v četrtek znižala obrestno mero za četrt točke na 1,0 odstotka, obstaja pa tudi možnost večjega znižanja. Švedska centralna banka se bo sestala v sredo, kjer se prav tako pričakuje znižanje za 25 bazičnih točk.

Nafta in zlato še naprej rasteta

Vlagatelji so bili ta teden osredotočeni tudi na dogajanja glede ameriškega proračuna. Republikanec Mike Johnson je predlagal trimesečno začasno financiranje. Slednje bi omogočilo preprečitev zaprtja ameriške vlade. Na valutnih trgih je dolar pridobil 0,3 odstotka proti jenu. Evro je ohranil svojo moč pri 1,1160 ameriškega dolarja.

Zlato se je ohranilo tik pod najvišjo vrednostjo vseh časov, saj je stalo 2.620 ameriških dolarjev za unčo, terminske pogodbe za zlato pa so prejšnji teden dosegle najvišjo raven v zadnjih štirih letih. Nafta se je prav tako okrepila, nafta Brent je pridobila 40 centov in dosegla ceno 74,89 dolarja za sod. Ameriška nafta je zrasla za 39 centov na 71,39 dolarja za sod.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pexels