Azijski trgi stabilni pred objavo ključnih ameriških gospodarskih podatkov
Azijski delniški trgi so teden začeli mirno, saj se vlagatelji pripravljajo na vrsto pomembnih gospodarskih podatkov, ki bodo v ospredju v prihodnjih dneh. Ključni dogodek tedna bo poročilo o zaposlovanju v ZDA, ki bi lahko odločilo, ali bo pričakovano znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke (FED) zgolj simbolično ali bolj agresivno.
Nizka likvidnost in politična negotovost v Evropi
Teden se je začel z nizko likvidnostjo na trgih, saj sta tako ZDA kot Kanada imeli praznike. Politično negotovost v Evropi so dodatno poglobile zmage skrajno desničarskih strank na nemških deželnih volitvah, kar je prineslo dodatno plast negotovosti na trgih.
Dolar se je obdržal na dobičkih, ki jih je dosegel v petek, potem ko so optimistični podatki o porabi v ZDA zmanjšali možnosti, da bi FED znižal obrestne mere za pol odstotne točke. Terminske pogodbe so trenutno popolnoma vključile možnost znižanja za 25 bazičnih točk na naslednjem srečanju 18. septembra, vendar pa obstaja tudi 33-odstotna verjetnost znižanja za 50 bazičnih točk.
Poročilo o delovnih mestih v ZDA kot ključno za odločitev FED-a
Ključno za odločitev FED-a bo petkovo poročilo o plačilnih listah v ZDA, kjer analitiki pričakujejo povečanje delovnih mest za 165.000 in padec stopnje brezposelnosti na 4,2 odstotka. Ekonomist pri Barclays, Christian Keller, je poudaril, da bi močno poročilo lahko utrdilo pričakovanja o septembrskem znižanju, medtem ko bi šibkejši podatki lahko sprožili večjo negotovost glede prihodnjih ukrepov FED-a.
Guverner FED-a Christopher Waller in predsednik newyorškega FED-a John Williams bosta imela govore po objavi podatkov o delovnih mestih, kar bi lahko povzročilo takojšnje odzive na trgih.
Wall Street in pomembni gospodarski podatki
V petek so glavni indeksi na Wall Streetu zaključili trgovalni dan z rastjo, pri čemer je indeks Dow Jones dosegel drugi zaporedni rekordni zaključek. Novi gospodarski podatki so povečali pričakovanja, da bo FED septembra začel zniževati obrestne mere. Ta teden bodo pomembni tudi drugi gospodarski podatki, kot so raziskave ISM, prosta delovna mesta JOLTS in zaposlovanje ADP, ki bodo še dodatno usmerjali trge.
Dolar na trdnih temeljih
Azijski trgi so večinoma sledili petkovemu vzponu na Wall Streetu, pri čemer je japonski indeks Nikkei pridobil 1,0 odstotek, kar je nadaljevanje močnega tedna, v katerem je ta indeks zrasel za 8,7 odstotka. Medtem je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske padel za 0,1 odstotka, južnokorejske delnice pa so ostale nespremenjene.
Zaradi praznikov v ZDA ni bilo trgovanja z gotovinskimi zakladnimi vrednostnimi papirji, terminske pogodbe za zakladniške obveznice pa so ostale večinoma nespremenjene. Donosi desetletnih ameriških obveznic so znašali 3,914 odstotka. Donosi so v petek zaradi novih podatkov o inflaciji in porabi sicer narasli.
Ameriški dolar je našel podporo pri 146,55 jena, potem ko se je prejšnji teden okrepil za 1,2 odstotka. Evro je ostal stabilen pri 1,1046 dolarja. Evro je je prejšnji teden, predvsem zaradi politične negotovosti v Nemčiji izgubil 1,3 odstotka.
Pričakovanja glede ECB in vpliv na trge
Evropska centralna banka (ECB) naj bi naslednji teden znižala obrestne mere za četrtino točke, kar je pričakovano po blagih podatkih o inflaciji v EU. Vendar pa pot ECB po tem ni povsem jasna, saj finančni trgi trenutno predvidevajo še enega ali dva dodatna znižanja do konca leta.
Trdnejši dolar in višji donosi obveznic so pritiskali na cene zlata, ki so padle na 2502 USD za unčo. Cene nafte so se prav tako znižale, saj se trgi pripravljajo na morebitno povečano ponudbo iz OPEC+ v oktobru. Brent se je pocenil na 76,50 dolarja za sod, medtem ko je ameriška nafta padla na 73,17 dolarja za sod.
[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pixabay