Barack Obama in kozarec čistega vina slovenskim volivcem

ByUredništvo

20. novembra, 2022
Edvard KadičEdvard Kadič [ Foto: Polona Avanzo ]Edvard Kadič

Barack Obama in kozarec čistega vina slovenskim volivcem

Barack Obama je nalil kozarec čistega vina slovenskim volivcem. Pred dnevi smo namreč imeli priložnost spremljati nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obamo v TV šovu The Daily show with Trevor Noah. Tematika oddaje pa je bila Varovanje demokracije in zavezanost dejstvom. 

Za slovensko javnost je bil zanimiv predvsem zato, ker je omenil članico njegove fundacije iz Slovenije ter zadeve, okoli katerih naj bi ta članica delovala.

Šlo naj bi za referendum o družinskem nasilju, članica te fundacije in štipendistka pa je slovenska politična aktivistka levice Nika Kovač.

Kaj je Barack Obama povedal o Sloveniji?

V delu oddaje, kjer govori o strahu v ljudeh in potrebi po razumevanju enakosti, izrazi prepričanje, da je pri delu z ljudmi potrebno najti primeren nagovor, zgodbo in način, kako jo povedati ljudem, da se ne bodo počutili ogroženi.

Voditelju oddaje poda primer mlade “voditeljice iz Slovenije” in sicer:

” … Obstaja mlada voditeljica, s katero sodelujemo in prihaja iz Slovenije. Je del našega omrežja. Zagovarjala je stališče, da je potrebno narediti nekaj v zvezi s preprečevanjem nasilja v družini. Zakonodaja v tej državi (op.p. Sloveniji) ni poznala nasilja v družini.

Zajem zaslona

Torej, obstajal je resničen problem. Izpeljali so referendum in ga strašljivo izgubili. Z njo smo potem delali in ji predlagali, da bi bilo dobro se pogovoriti z ljudmi, ki so bili na referendumu proti. Nato je šla na podeželje in se pogovorila s starejšimi, tradicionalnimi, ruralnimi, zelo vernimi in zelo konzervativnimi ženami, z njimi opravila razgovore in jim prisluhnila.

Saj ne, da se strinjajo z nasiljem v družini. Šlo je predvsem zato, da jih je strah, da bi nekdo spremenil njihov način življenja. Svoj način podajanja idej je prilagodila njihovem načinu razumevanja, nekaj let kasneje ponovila referendum in prišla skozi. Zato, ker je prilagodila svoj način podajanja in jim pokazala, da ne gre za resen pretres v njihovih življenjih, temveč zgolj potrditev vrednot in prepričanj. … “

Kaj je v besedah Baracka Obame posebej zanimivega?

Predvsem to, da referenduma o družinskem nasilju v Sloveniji nikoli nismo imeli. Predstavljeno mu je bilo nekaj, kar se v resnici ni zgodilo. 

Kar res bode v oči, sta tako vsaj dve zadevi:

  • da je bila predsedniku Obami prodana dobro pripravljena zgodbica, ki ni resnična. Torej pravljica. Pretepene ženske in otroci, žrtve družinskega nasilja brez zakonodaje na eni strani, ter aktivistka, ki pogumno spreminja svet na bolje, na drugi strani. Gre celo za klasični model zgodbe, ki ga poznamo pod izrazom zlobec-žrtev-heroj. (Več o tem TUKAJ),
  • da je čas za en velik “Dobro jutro, Slovenija” in spoznanje, da lokalna politika že dolgo ni več stvar samo lokalnih ljudi tj. strank in volivcev. V Slovenijo so vpleteni močni politični tokovi, ki so vpleteni v vse države EU, saj smo vendar del te unije.

Razkrita realnost

Barack Obama je nehote razgalil realnost Slovenije, za katero se aktualna oblast zelo trudi, da bi ostala prikrita.

Trenutna oblast se namreč boji, da bi ljudje dojeli, da je nekdo z njimi manipuliral.

Da Golob in njegova združba niso nobeni angelčki, “civilna družba” pa ne tista, ki zahteva svoje in katero bi Golob moral poslušati. Ravno obratno.

Omenjeni inštitut, ki v spregi z mediji in uličnimi aktivisti (Jenull, Glas ljudstva …) ves čas odzvanja v javnosti, ter odkrito in aktivno promovira vlado Roberta Goloba, to seveda počne načrtno.

Je podizvajalec politike in ima, očitno, svoje mednarodne mentorje, le financiranje je prikrito.

Delovanje, ki se je razvilo ter dobro utrdilo svoje omrežje skozi petkovo kolesarjenje in evforičnost občutja antijanša revolucije, pa nima prav posebej visoko letečih ciljev.

Gre za moč in oblast njihovih naročnikov, ne za razvoj in demokracijo Slovenije.

Gre za brutalen politični turbokapitalizem ter zagotovitev dolgoročnih pozicij tranzicijskih privatizerjev, ki s pomočjo podizvajalcev dosegajo svoje cilje.

Na račun manipuliranja z volivci. To je srž problema, manipuliranje z javnostjo.

Gre za prodajanje zgodbic, ki preprosto niso resnične. Zgodbic o Janševi diktaturi, trpljenju zaposlenih na RTV in “Vsi smo Saša” ter, očitno, tudi o neobstoječih referendumih za Obamo. Takšen je modus operandi.

Gre za ustvarjanje Potemkinovih vasi naše demokracije.

Kdor danes tega še ne vidi in ne razume, ne razume nič in tudi verjetno nikoli ne bo. Manjši mediji preprosto ne dosegajo kritične mase. 

Gre za brutalen politični turbokapitalizem. Zagotovitev dolgoročnih pozicij tranzicijskim privatizerjem, ki s pomočjo podizvajalcev dosegajo svoje cilje. Kdor danes tega še ne vidi in ne razume, ne razume nič in tudi verjetno nikoli ne bo.

Ko sem pred leti delal za ameriški Gillette, sem med obiskom enega od visokih predstavnikov korporacije, med pogovorom o stanju na trgu in eni od načrtovanih promocij omenil, da je Slovenija vseeno malo specifična. Pogledal me je, se nasmehnil in dodal: “Veliko manj, kot misliš.” 

Pol leta kasneje, ko smo zaključili z omenjenim projektom, sem še kako dobro vedel, kaj je želel povedati. Imel je prav. 

Ameriška in druga znanja zahodnih korporacij, tudi Obamova fundacija ni nič drugega kot korporacija za politični biznis, so kar nekaj let pred nami.
Žal se slovenski zaostanek za razvitimi demokracijami še povečuje. Enako kot se povečuje naš zaostanek pri plačah in standardu za razvitim svetom.

Vstopili smo v obdobje političnega enoumja, ki bo za zdravo človeško pamet verjetno eno najtežjih v zgodovini osamosvojene Slovenije.

Država, ki ji vladajo tajkuni, je tajkunska država in ljudje v takšni državi vedo o vsem le toliko, kolikor to želijo tajkuni.

Več ali manj … nič.

Edvard Kadič

Več o avtorju TUKAJ