Bližnji vzhod: ZDA povečujejo vojaško prisotnost, svetovni voditelji pozivajo k umiritvi napetosti
V luči vse bolj napete situacije na Bližnjem vzhodu, kjer so Združene države Amerike nedavno namestile svojo podmornico z vodenimi raketami USS Georgia, so mednarodni voditelji združili moči in pozvali k umiritvi napetosti in stabilnosti v regiji, ki se sooča z nevarnostjo izbruha vsesplošne vojne. Ameriška poteza je povzročila dodatno skrb mednarodne skupnosti, ki že več mesecev spremlja konflikt med Izraelom in Hamasom, ki traja že deset mesecev.
Voditelji najmočnejših evropskih držav in zaveznikov, vključno s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, nemškim kanclerjem Olafom Scholzem in britanskim premierjem Keirjem Starmerjem, so izrazili podporo najnovejšim poskusom mediacije za dosego sporazuma, ki bi končal dolgoletni konflikt. V skupni izjavi, ki je bila objavljena na družbenih omrežjih, so poudarili potrebo po vrnitvi talcev, ki jih je zadržal Hamas, ter po neomejeni dostavi humanitarne pomoči prizadetim prebivalcem v Gazi.
Mediatorji, med njimi ZDA, Katar in Egipt, so že več mesecev prizadevali za sprejetje trifaznega načrta, ki bi vključeval izpustitev preostalih talcev, ki jih je Hamas zajel med napadom 7. oktobra, v zameno za izpustitev Palestincev, ki jih je Izrael zaprl. V okviru tega načrta bi Izrael prav tako umaknil svoje sile iz Gaze. Namen tega diplomatskega prizadevanja je zmanjšati napetosti in preprečiti širitev konflikta, ki bi lahko imel resne posledice za celotno regijo.
Poziv Iranu
V izjavi, posredovani z diplomatsko podporo ZDA, Katarja in Egipta, so mednarodni voditelji Iran in njegove zaveznike pozvali, naj se vzdržijo povračilnih napadov, ki bi še dodatno zaostrili že tako napete razmere v regiji. Ta poziv je bil posebej pomemben v luči nedavnih atentatov na dva visoka skrajneža v Bejrutu in Teheranu, kar je še dodatno povečalo strah pred morebitno eskalacijo nasilja.
Kljub prizadevanjem za umiritev situacije je izraelski obrambni minister Yoav Gallant nekaj ur po objavi skupne izjave opozoril, da je Izrael v stanju “pripravljenosti” in “budnosti” zaradi možnih povračilnih napadov iz Libanona in Irana. Gallant je poudaril, da je pripravljenost države ključna in da ta ne sme biti zamenjana za strah ali paniko. Prav tako je branil izraelske operacije v Gazi, ki so po njegovih besedah usmerjene k doseganju glavnega cilja vojne – ustvarjanju pogojev za vrnitev talcev.
Medtem ko ZDA okrepijo svojo vojaško prisotnost v regiji, zlasti z napotitvijo podmornice USS Georgia in zamenjavo letalonosilke USS Theodore Roosevelt z nosilko USS Abraham Lincoln, ki ima na krovu bojna letala F-35 in F/A-18, se pojavljajo skrbi glede nadaljnje destabilizacije regije. Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je izrazil zaskrbljenost zaradi naraščajočih napetosti in poudaril, da so dodatni ukrepi potrebni za zagotovitev varnosti zaveznikov in zmanjšanje tveganja za širitev konflikta.
40.000 mrtvih
Ministrstvo za zdravje, ki ga vodi teroristična organizacija Hamas, poročalo o skoraj 40.000 mrtvih in več kot 92.000 ranjenih od začetka sovražnosti. Situacija na terenu ostaja kritična, z nenehnimi napadi in civilnimi žrtvami. V zadnjih napadih na Khan Younis, drugo največje mesto v Gazi, je bilo ubitih 13 ljudi, vključno z otrokom, kar je še dodatno povečalo humanitarno krizo v regiji.
Več tisoč prebivalcev južne Gaze se umika pred nadaljnjimi izraelskimi napadi, so izraelske obrambne sile sporočile, da palestinski skrajneži izstreljujejo rakete s tega območja, kar še dodatno zapleta že tako kompleksno situacijo. Mednarodna skupnost poziva k takojšnji umiritvi napetosti in trajni rešitvi, ki bi omogočila mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu, vendar se zdi, da so pred njimi še veliki izzivi.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/WAFA (Q2915969) v pogodbi z lokalnim podjetjem (APAimages)/Naaman Omar