Bodo socialni partnerji danes podpisali dogovor o novi pokojninski reformi?

[Foto: Pexels]

Bodo socialni partnerji danes podpisali dogovor o novi pokojninski reformi?

Socialni partnerji so po dolgotrajnih pogajanjih le dosegli soglasje o vsebini nove pokojninske zakonodaje, ki prinaša pomembne spremembe v sistemu. Dogovor, ki bi moral biti podpisan že v ponedeljek, a je takrat zaradi nesoglasij padel v vodo, bodo podpisali danes, piše MMC RTV SLO. Podpisu bo sledila izjava za medije, na kateri bodo predstavili usklajene spremembe, nato pa bo predlog zakona poslan v javno razpravo. Cilj vlade je, da zakon sprejmejo še pred poletnimi parlamentarnimi počitnicami, veljati pa naj bi začel z novim letom, z izjemo zimskega dodatka za upokojence, ki bo uveden že novembra letos.

Med ključnimi novostmi, ki jih prinaša novela, so podaljšanje upokojitvene starosti na 67 let, daljše referenčno obdobje za izračun pokojnin, višji odmerni odstotki in nadomestila za invalidnost ter uvedba novega zimskega dodatka. Minister za delo Luka Mesec je z doseženim kompromisom zadovoljen, čeprav priznava, da nobena stran ni povsem navdušena. “Mislim, da je kompromis dober. Soglasje smo okoli temeljnih točk dobili. Ko je kompromis tako velik in težak, kot je bil tale, takrat nobena od treh strani ne gre popolnoma zadovoljna od mize. Vsi smo šli z malo stisnjenimi zobmi, smo pa vsi sprejeli,” je za Radio Slovenija povedal Mesec, poroča MMC RTV SLO.

Zakaj je ponedeljkov podpis propadel?

Po neuradnih informacijah so delodajalci zavrnili dogovor, ker se v zameno za ohranitev sedanjih prispevnih stopenj za pokojninsko zavarovanje niso želeli odpovedati dejavnostim, ki so jih sprožili zaradi nezadovoljstva z novim prispevkom za dolgotrajno oskrbo. Menili so, da ta prispevek ni povezan s pokojninsko reformo. Po poročanju MMC RTV SLO so nato besedilo dogovora spremenili, socialni partnerji pa so o njem razpravljali še na svojih organih. Spremenjeni dogovor, ki ga je pridobil STA, zdaj predvideva, da se brez soglasja socialnih partnerjev prispevne stopnje ne bodo spreminjale, prihodnje razprave pa bodo vključevale celotno javnofinančno sliko.

Spremembe v podrobnostih razkrivajo, da se bo upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala, od leta 2035 pa bo dve leti višja kot zdaj. Obdobje za izračun pokojninske osnove se bo prav tako podaljšalo na 40 najugodnejših let zavarovanja, pri čemer bodo izključili pet najmanj ugodnih let. Odmerni odstotek se bo zvišal na 70 odstotkov, usklajevanje pokojnin pa bo bolj vezano na rast cen življenjskih potrebščin. Po poročanju MMC RTV SLO je predvidena tudi božičnica, ki bo izplačana že letos novembra.

Portal24; Foto: Pexels