Bolnišnica v Šempetru ostaja brez treh radiologov

Zdravstvo [Foto: Pexels]

Bolnišnica v Šempetru ostaja brez treh radiologov

[24ur] – Bolnišnica v Šempetru se sooča z resnimi kadrovskimi težavami. Po tem, ko je maja odpoved dalo pet kirurgov, so sedaj ostali brez treh radiologov. Dva od teh sta kot razlog za odhod navedla predlagano novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi strogo ločila javno in zasebno delo zdravnikov ter omejila njihovo delo pri drugih izvajalcih. V slovenskem zdravstvu že več mesecev opozarjajo na možnost bega kadra zaradi napovedanih sprememb, kar se zdaj očitno uresničuje.

Direktor bolnišnice Dimitrij Klančič je pojasnil, da se eden od radiologov upokojuje, dva pa odhajata zaradi predlaganih omejitev. Kljub temu da je eden od njiju bil zaposlen le 40-odstotno in drugi 60-odstotno, je vsaka pomoč neprecenljiva, poudarja Klančič. Sedaj bo v šempetrski bolnišnici ostal le še en radiolog, kar predstavlja velik izziv za ohranjanje nemotenega izvajanja programa in zagotavljanje dežurstev.

Klančič se sprašuje, kako bodo nadomestili izpad kadra, saj radiologov primanjkuje tudi drugje po državi. Težave imajo tudi v bolnišnicah v Celju in na Jesenicah. Klančič se boji, da to ni konec in da lahko pričakujejo še več odpovedi tudi na drugih področjih.

Medtem se danes zaključuje javna razprava o predlogu novele zakona. Ministrstvo za zdravje pa medtem poudarja, da je odgovornost za učinkovito organizacijo dela v rokah vodstva zavodov. Prav tako napovedujejo spremembo uredbe o plačevanju radioloških storitev, ki naj bi bila sprejeta v naslednjih treh tednih.

Zasebni zdravniki proti noveli zakona: Zakon bo poslabšal dostopnost

[STA] – Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije ostro nasprotuje predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva ločitev javnega in zasebnega zdravstva. Po njihovem mnenju predlog omejuje svobodo dela zdravnikov in se ne osredotoča na bolnike, ki bi morali biti v središču zdravstvenega sistema. Združenje zato poziva vlado, naj novelo umakne, saj bi uvedene spremembe negativno vplivale na dostopnost zdravstvenih storitev.

Združenje, ki zastopa tudi koncesionarje, opozarja, da bi novela poslabšala že tako obremenjen javni zdravstveni sistem. Kot so zapisali, se Slovenija sooča s pomanjkanjem zdravnikov, kar je težava, s katero se spopadajo tudi druge evropske države. Kljub maksimalnim naporom slovenskih zdravnikov in zdravstvenih delavcev, bi bilo, zaradi naraščajočih potreb prebivalstva, število opravljenih storitev še vedno premajhno. Združenje zato vidi omejevanje dela zdravnikov v zasebnem sektorju kot nepotreben ukrep, ki bi le dodatno otežil dostopnost do zdravstvenih storitev… več tukaj.

Portal24; Foto: Pexels