Boštjan Poklukar ostaja minister za notranje zadeve
V Državnem zboru (DZ) je potekala izredna seja o interpelaciji notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki so jo pripravili poslanci opozicije. Razprava, ki je trajala več kot deset ur, se je zaključila s 35 glasovi proti interpelaciji in 29 glasovi zanjo. Predlagatelji so na račun ministra izpostavili številne očitke, a podpora vladajoče koalicije je ostala trdna.
Za interpelacijo so glasovali poslanci SDS, NSi in dva nepovezana poslanca, medtem ko so v Gibanju Svoboda ministra podprli. V SD in Levici so ostali vzdržani. MMC RTV SLO navaja, da so bili glavni očitki opozicije osredotočeni tudi na kadrovsko problematiko v policiji. V interpelaciji so zapisali, da je v zadnjem letu in pol policijo zapustilo približno 800 policistov, kar predstavlja skoraj desetino vseh zaposlenih.
Predlagatelji so ministra obtožili še slabega delovanja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), negospodarnega upravljanja javnih sredstev pri postavitvi stražarskih hišk, suma oškodovanja pri projektu helikopterske nujne medicinske pomoči in slabega reševanja romske problematike v jugovzhodnem delu države.
Minister zavrača očitke
Poklukar je očitke ostro zavrnil in poudaril, da je v svojem mandatu deloval zakonito in transparentno. “V svojem mandatu sem vedno in povsod deloval transparentno, zakonito, odgovorno, predano in lojalno,” je pojasnil. MMC RTV SLO poroča, da je Poklukar opozoril na neutemeljenost očitkov o poslabšanju varnosti v državi, saj Slovenija ostaja ena najvarnejših držav na svetu.
Na očitke o varnostnih razmerah na območjih z romsko skupnostjo je odgovoril, da ministrstvo že od decembra 2023 aktivno rešuje to problematiko. Prav tako je opozoril na ukrep ponovnega nadzora na notranjih mejah s Hrvaško in Madžarsko, ki je bil uveden zaradi povečane teroristične grožnje v EU. “Ukrep deluje in bo odpravljen, ko bodo razmere to dopuščale,” je dodal.
Center za varovanje in zaščito pod drobnogledom
Poklukar je glede razmer v Centru za varovanje in zaščito pojasnil, da je odredil izredni strokovni nadzor nad izvajanjem policijskih nalog. “Policija je na podlagi ugotovitev takoj začela izvajati potrebne ukrepe,” je dejal. Čeprav ni povsem zadovoljen z delovanjem centra, meni, da gre za profesionalno enoto policije z dolgoletno tradicijo.
MMC RTV SLO izpostavlja tudi Poklukarjeve izjave o prizadevanjih za izboljšanje kadrovskega stanja v policiji. Minister je poudaril, da imajo jasno vizijo za privabljanje mladih kadrov, modernizacijo izobraževanja in vzpostavitev kariernega sistema znotraj policije.
Minister je zavrnil očitke glede imenovanja Senada Jušića in poudaril, da je bil proces zakonit. “Člani uradniškega sveta so soglasno potrdili, da Jušić izpolnjuje pogoje za generalnega direktorja policije,” je pojasnil. Dodal je, da sodba upravnega sodišča v ničemer ni vplivala na status takratnega vodje policije.
Poklukar je tudi kritiziral opozicijo za domnevno zavajanje in demagogijo. “Nikakor ne pristanem na neosnovane očitke, polne populizma, demagogije, podučevanja, izkrivljanja dejstev in očitanja moje domnevne kazenske odgovornosti,” je dejal.
Minister je spomnil na dogajanje v času prejšnje vlade, ko je policija med protesti uporabljala vodne topove in solzivec. Poklukar je zaključil, da vlada pod njegovim vodstvom deluje zakonito in skladno s predpisi.
Opozicija kritična do dela ministra
V uvodnem nagovoru je poslanka NSi-ja Vida Čadonič Špelič poudarila, da je stanje na področju varnosti slabo zaradi politizacije policije in želje ugajati vodstvu. “Tako predsednik vlade kot Svoboda ne priznavata napak. Prepričana sem, da globoko v sebi vedo, da je bila odstranitev Tatjane Bobnar in Boštjana Lindava napaka,” je dejala. Med glavnimi očitki je izpostavila povečanje števila kaznivih dejanj, slabšo preiskanost primerov ter nepravilnosti v Centru za varovanje in zaščito.
Po navedbah Čadonič Špelič se je število kaznivih dejanj v času Poklukarjevega ministrovanja povečalo za osem odstotkov, pri čemer je opozorila na porast gospodarskega kriminala, mladoletniške kriminalitete in nasilnih dejanj. MMC RTV SLO je poročal tudi o navedbah Anžeta Logarja, poslanca iz vrst SDS, ki je opozoril na domnevno nezakonito imenovanje generalnega direktorja policije Senada Jušića in poudaril, da bi minister moral prevzeti odgovornost za to odločitev.
Koalicija stopila v bran ministru
Poslanka Svobode Tereza Novak je interpelacijo označila za neupravičeno in opozorila na selektivno interpretacijo dejstev. “Minister Poklukar se je odločno odzival na varnostne izzive, pokazal je, da razume pomen varnosti in spoštovanja človekovih pravic,” je dejala. Podobno stališče so zavzeli tudi v SD-ju in Levici, kjer so sicer izrazili zadržke glede nekaterih ministrovih odločitev, vendar so ostali vzdržani pri glasovanju.
Damijan Bezjak Zrim iz SD-ja je opozoril na dolgotrajne težave pri imenovanju generalnega direktorja policije in poudaril potrebo po depolitizaciji tega procesa. Kritičen je bil tudi do razmer v Centru za varovanje in zaščito, ki po njegovih besedah “že več kot 14 mesecev deluje neustrezno”. Po poročanju MMC RTV SLO je poslanka Levice Nataša Sukič opozorila na širši kontekst varnostnih vprašanj, pri čemer je izpostavila, da opozicija sama pogosto spregleda problematiko, kot so femicidi in skrajne desničarske skupine.
Očitek o slabem stanju v policiji
Med ključnimi temami razprave je bila tudi kadrovska problematika v policiji. Po mnenju opozicije je policijo v zadnjih letih zapustilo več sto zaposlenih, kar naj bi močno vplivalo na učinkovitost njenega delovanja. MMC RTV SLO poroča, da so predlagatelji interpelacije ministra obtožili zanemarjanja tega vprašanja in slabega vodenja varnostnih struktur.
Poklukar je v odgovoru zavrnil očitke o nezakonitostih in poudaril, da je slovenska policija kljub izzivom še vedno učinkovita. “V svojem mandatu sem vedno in povsod deloval transparentno, zakonito in odgovorno,” je dejal. Poleg tega je opozoril na ukrepe za izboljšanje razmer v Centru za varovanje in zaščito ter na prizadevanja za povečanje privlačnosti poklica policista.
Razprava se je zaključila z glasovanjem, pri katerem je koalicija ministru izrekla podporo, medtem ko je opozicija vztrajala pri svojih očitkih. Po poročanju MMC RTV SLO so poslanci Gibanja Svoboda Poklukarja podprli, medtem ko so v SD-ju in Levici ostali nevtralni. Opozicija je medtem izrazila razočaranje nad pomanjkanjem konkretnih rešitev in opozorila na širše posledice ministrovega delovanja.
Seja se je zaradi tehničnih težav začela z zamudo.
Portal24; Foto: Bor Slana/STA/ Vlada RS Flickr