Božična Ljubljana: Kuhano vino dražje kot kadarkoli prej

ByAna Koren

9. decembra, 2023 ,
Foto: Portal24 (AI)

Božična Ljubljana: Kuhano vino dražje kot kadarkoli prej

Višje cene živil se odražajo tudi na božičnih stojnicah v središču Ljubljane, prodajalci so bili namreč prisiljeni podražiti svoje izdelke. Medtem ko se obiskovalci še vedno trudijo premagovati zimo in mraz, so jih visoke cene kuhanega vina pričakale kot neprijetno presenečenje.

Kuhanček v Ljubljani: Dražji za 50 centov

Najbolj priljubljen praznični napitek na stojnicah, kuhano vino, je letos dražje kot kdaj koli prej. Cena za dva decilitra (bilega ali rdečega) v središču prestolnice se je dvignila na 3,5 evra, kar predstavlja povečanje za 50 centov v primerjavi z lanskim letom. Na eni največji stojnici pa kozarec kuhanega vina stane še en evro več, a prodajalci pojasnjujejo, da je višja cena posledica tudi višje najemnine.

Prodajalci pravijo, da so podražitve postale neizogibne zaradi višjih cen pri dobaviteljih in najemnin za božične hiške. Visoke cene elektrike in plina še vedno vplivajo na njihove stroške. Kljub temu nekatere stojnice ohranjajo konkurenčnost z večjimi količinskimi popusti.

Je cena previsoka?

Mnogi se sprašujejo, ali je cena kuhanega vina na stojnicah previsoka. Nekateri obiskovalci se odločijo, da se odpovejo toplemu napitku, ko izvedo za ceno, medtem ko drugi še vedno zapravljajo denar za svoj “kuhanček”. Na stojnici Jezerška menijo, da cena ni previsoka, saj ponujajo kakovostno kuhano vino izključno iz slovenskih vinogradov.

Kuhanje vino ostaja sicer med cenejšimi prazničnimi napitki. Drugi praznični napitki, kot so čaji, nekatere žgane pijače in sokovi, se gibljejo v podobnem cenovnem razponu. Sladke pijače z alkoholom, kot je vroči gin, vroča čokolada z rumom in jabolčni zavitek, pa običajno stanejo vsaj pet evrov.

Cene kozarcev kuhanega vina izven sezone na večini kavarn in restavracij v središču Ljubljane prav tako presegajo tri ali štiri evre. Edina izjema je stojnica na Kongresnem trgu, kjer je cena nižja, a manjši pretok ljudi kompenzira tudi nižjo ceno.

Ne glede na to, ali so domačini ali turisti, Slovenci so enotni v tem, da raje pijejo belo vino kot rdeče. Italijani pa so izjema in prisegajo na rdeče vino.

vir; Foto: Portal24 (AI)