Brazilska vlada kongres prisilila k sprejetju “zelenih” zakonov
Brazilska vlada se pripravlja na prelomno obdobje. V naslednjih 100 dneh namreč pričakuje odobritev pomembnih zakonov. Zakoni so tesno povezani z energetskim prehodom in so ključnega pomena za državo, ki želi okrepiti svojo verodostojnost glede razogljičenja na prihajajočem podnebnem vrhu COP28. Ambiciozen načrt bo osredotočen na povečanje uporabe obnovljivih goriv ter urejanje povezanih sektorjev, kot so vetrne elektrarne na morju.
Rodrigo Rollemberg, sekretar na brazilskem ministrstvu za razvoj, je v intervjuju pojasnil, da bo paket zakonov vključeval inovativne projekte. Projekti ne bodo namenjeni le povečanju uporabe obnovljivih virov energije, temveč tudi vzpostavitvi novega trga ogljika, spodbujanju proizvodnje trajnostnega letalskega goriva in dvigu mešanja etanola v bencinu. Gre za konkreten korak k okoljski trajnosti. Slednje bo Južnoameriški državi omogočilo, da učinkovito podpira globalne podnebne cilje.
Popraviti okoljsko škodo
Predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, ki je prevzel položaj januarja, si prizadeva popraviti okoljsko škodo, ki je bila storjena med mandatom njegovega predhodnika Jaira Bolsonara. Zavezal se je, da bo do leta 2030 preprečil nezakonito krčenje gozdov v amazonskem pragozdu ter spodbujal ekološki prehod, ki temelji na obnovljivi energiji. Brazilska vlada je odločena, da bo uresničila te zaveze in postala vodilna sila v zelenem in nizkoogljičnem gospodarstvu.
Eden od ključnih predlogov zakonov je vzpostavitev reguliranega trga ogljika v državi. Ta predlog, ki ga načrtujejo že naslednji teden, bo postavil temelje za trajnostno prihodnost in bo pripomogel k večji verodostojnosti države na mednarodnem prizorišču. Rodrigo Rollemberg je poudaril: “Imamo 100 dni do COP28. To je več kot dovolj časa, da kongres sprejme vse zakone.” Časovni okvir Braziliji omogoča edinstveno priložnost, da z močnimi signali pokaže svojo zavezanost in ambicijo pri vodenju prehoda v zeleno in nizkoogljično gospodarstvo.
Poleg tega naj bi Brazilija do leta 2025 gostila podnebne pogovore Združenih narodov v mestu Belem v amazonski regiji. To bo še dodatno povečalo vlogo države pri oblikovanju globalnih podnebnih ukrepov. Z inovativnimi zakoni in projekti se Brazilija postavlja na čelo boja proti podnebnim spremembam ter gradi svetlo in trajnostno prihodnost.