Brez razpisa: UKC kupil aparata za 1,2 milijona evrov

ByMiha D. Kovač

28. februarja, 2025 , ,
Foto: Pixabay

Brez razpisa: UKC kupil aparata za 1,2 milijona evrov

Ljubljanski Univerzitetni klinični center (UKC) je konec leta 2024 sklenil posel za nakup dveh aparatov za zunajtelesni krvni obtok (ZTO) v vrednosti skoraj 1,2 milijona evrov z davkom. Posel, ki vključuje tudi triletno pogarancijsko vzdrževanje, je bil, kot navaja portal info360 oddan podjetju Meditrina po postopku s pogajanji brez predhodne objave javnega naročila.

Postopek se je začel 23. decembra 2024, ko je UKC podjetju Meditrina posredoval povabilo k oddaji ponudbe, piše info360. Že naslednji dan je prejel njihovo ponudbo, ki je bila kot edina prejeta tudi izbrana zaradi ekonomske ugodnosti. Prostovoljno obvestilo za predhodno transparentnost je bilo na Portalu javnih naročil objavljeno 27. decembra, pogodba z Meditrino pa podpisana tri dni kasneje, 30. decembra 2024. Stroka opozarja, da bi javni razpis omogočil večjo konkurenco in potencialno nižjo ceno, saj bi privabil ponudnike z evropskega trga, ne le slovenskega.

Zakaj brez javnega razpisa?

Po zakonu o javnih naročilih je postopek s pogajanji brez predhodne objave dopusten le v skrajno nujnih primerih, ki jih naročnik ni mogel predvideti. V UKC so kot razlog navedli, da za obstoječi sistem ZTO proizvajalec ne zagotavlja več podpore, vključno z nadomestnimi deli, kar onemogoča redne letne servise. »Kot razlog za tako odločitev so navedli, da za obstoječi sistem za ZTO, ki ga uporabljajo, proizvajalec ne zagotavlja več podpore (vključno z nadomestnimi deli), zato izvajalec na tem sistemu ne more več izvajati rednih letnih servisov, ki so nujni za ustrezno in varno delovanje sistema, pri čemer veljavnost zadnjega izvedenega rednega letnega servisa poteče konec leta 2024,« poroča info360. Dodali so, da so 19. decembra izvajalca vprašali o možnosti dodatnega servisnega pregleda, a je ta zaradi pomanjkanja nadomestnih delov to zavrnil.

UKC poudarja, da je edina institucija v Sloveniji, ki izvaja program otroške srčne kirurgije, za kar je sistem ZTO ključen. »Naročnik je edina institucija v Sloveniji, ki izvaja program otroške srčne kirurgije, pri čemer tega programa brez sistema za zunajtelesni krvni obtok ni mogoče izvajati,« so še zapisali v pojasnilu, ki ga navaja info360. Vendar pa ostaja vprašanje, zakaj se niso za nabavo pripravili že prej – že 18. oktobra 2024 so za Delo zatrdili, da je javno naročilo v pripravi, nato pa so se decembra odločili za hitri postopek brez objave.

Svet zavoda izven postopka

Predsednica sveta UKC Irma Gubanec je pojasnila, da svet zavoda ni bil vključen v odločitev o nakupu. »Svet zavod UKCL ni vključen v posamezne postopke naročanja. Seznanitev in soglasje Sveta zavoda je vezano le na pravne posle, katerih vrednost (brez davka) presega 2 milijona evrov,« je dejala Gubanč, kot poroča info360. Ker vrednost posla (brez davka) ne presega tega praga, svet ni imel pristojnosti za posredovanje. Gubanč ni komentirala, ali bi odgovorni morali prej preveriti možnosti servisiranja, kar bi omogočilo pravočasen javni razpis.

V UKC vztrajajo, da je bil postopek s pogajanji upravičen zaradi onemogočenega podaljšanja življenjske dobe obstoječe opreme v letu 2025. Trdijo, da je tak način omogočil pravočasno nabavo in nemoteno izvajanje zdravstvenih storitev. A kot poroča info360, Samo Červek, prvi mož Državne revizijske komisije, opozarja, da so se tovrstni postopki po epidemiji covida močno razširili, čeprav bi morali biti omejeni na resnično skrajne primere, ki niso posledica malomarnosti naročnika.

Monopol Meditrine in visoke cene

Primer sproža tudi širša vprašanja o transparentnosti in konkurenčnosti na trgu medicinske opreme. Podjetje Meditrina, ki je dobilo posel, je v UKC Maribor in Splošni bolnišnici Celje prav tako zmagalo na javnih razpisih kot edini ponudnik, poroča info360. Direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić je tedaj izpostavil monopolni položaj podjetja, ki omogoča višanje cen. V Celju za isti aparat, kot so ga kupili v UKC Maribor, le da dobre pol leta pozneje, tako plačali 80.000 evrov več, izpostavljajo na info360. V UKC Ljubljana bosta aparata LivaNova (model Essenz) skupaj s triletnim vzdrževanjem stala skoraj 1,2 milijona evrov, kar je znatno višji znesek v primerjavi z nekaterimi prejšnjimi nakupi drugih bolnišnic.

Agencija za varstvo konkurence podatkov o nadzoru takšnih postopkov ne razkriva, saj naročniki o njih niso dolžni obveščati javnosti. Medtem je podjetje Meditrina od leta 2008 do januarja 2025 od ljubljanskega UKC prejelo skoraj 37 milijonov evrov. Ob tem je UKC leto 2024 zaključil z okoli 60 milijoni evrov dolgov do dobaviteljev in 40 milijoni evrov primanjkljaja.

Portal24; Foto: Pixabay