Britanski kmetje protestirajo proti “davku na traktorje”
V torek je več tisoč kmetov pred britanskim parlamentom izrazilo nezadovoljstvo z novo davčno politiko, ki predvideva uvedbo 20-odstotnega davka na dediščino za kmetije vredne več kot milijon funtov. Protestniki, od katerih so se nekateri vozili s traktorji po središču Londona, opozarjajo, da bi ta ukrep lahko uničil družinske kmetije in ogrozil proizvodnjo hrane.
Kritiki so ukrep, ki ga je prejšnji mesec napovedala nova laburistična vlada, označili za “davek na traktorje”. Med protesti so kmetje nosili plakate z napisi, kot so “brez kmetov, brez hrane, brez prihodnosti” in “Starmer škoduje kmetu,” kar je neposredna kritika premierja Keira Starmerja. Policija ocenjuje, da se je dogodka udeležilo približno 10.000 ljudi.
Emma Robinson, 44-letna kmetica iz severozahodne Anglije, je opozorila, da bi ukrep lahko končal 500-letno zgodovino njene družinske kmetije, poroča Reuters. “Iz rok mi jo jemlje nekdo, ki je v parlamentu le nekaj dni,” je dejala in napovedala, da bo sodelovala v ukrepih za motnje oskrbe s hrano, če vlada ne bo odstopila od sprememb.
Vlada zagovarja davčno reformo, ki naj bi pomagala financirati javne storitve. Po navedbah finančne ministrice Rachel Reeves naj bi davek vplival na približno 500 kmetij na leto, davčna stopnja pa bo določena na polovico običajne 40-odstotne stopnje in plačljiva v desetih letih. Kmetje trdijo, da je prizadetih kmetij veliko več in opozarjajo na težave zaradi nizke dobičkonosnosti kmetij, ki bi lahko prisilile naslednike k prodaji zemlje za pokritje davka.
Ukrep je sprožil širšo razpravo o prioritetah nove laburistične vlade, ki je julija prevzela oblast. Kmetje poleg davčne politike opozarjajo tudi na nelojalno konkurenco zaradi cenejšega uvoza in okoljske spremembe, ki že ogrožajo njihovo dejavnost. Med protestniki je bil tudi znani Jeremy Clarkson, ki je vlado pozval k premisleku in umiku ukrepa.
Portal24; Foto: Portal24/fotografija je simbolna