Bruselj opozarja na pomanjkljivosti v madžarskih fiskalnih načrtih

ByAna Koren

6. decembra, 2024 , , ,
Bruselj, EU [Foto: Pixabay]

Bruselj opozarja na pomanjkljivosti v madžarskih fiskalnih načrtih

Evropska komisija je izrazila resne pomisleke glede fiskalnih načrtov Madžarske, ki po njenih navedbah temeljijo na nezanesljivih podatkih in ne vsebujejo ključnih informacij. Pomisleki so izpostavljeni v pismu evropskega komisarja za gospodarstvo Valdisa Dombrovskisa, naslovljenem na madžarskega finančnega ministra Mihályja Vargo, poroča Euronews. Dokument, datiran na 5. december, razkriva potencialni nov konflikt med Brusljem in Budimpešto, ki že dolgo kažeta na zaostrene odnose.

Evropska komisija ugotavlja, da v madžarskih fiskalnih načrtih manjkajo pomembni elementi, kot so natančne gospodarske napovedi, podatki o inflaciji in izdatkih za obresti. Poleg tega so odstopanja od metodologije komisije slabo utemeljena, kar onemogoča celovito oceno srednjeročnega fiskalnega načrta. Dombrovskis v pismu opozarja, da bodo zaradi obsega manjkajočih informacij verjetno prisiljeni podaljšati rok za dokončno oceno, trenutno določen na 12. december, na sredino januarja prihodnje leto.

Madžarska vlada se po pandemiji covida-19 in energetski krizi, ki je sledila ruski invaziji na Ukrajino, sooča z izzivi pri vrnitvi k fiskalnemu ravnotežju. Evropska komisija zahteva konkretne načrte, kako se bo država v prihodnjih letih spoprijela z omejitvami, določenimi v fiskalnem okviru EU.

Proračunske omejitve in sankcije za kršitve

Evropska unija ima stroga pravila glede dolga in proračunskega primanjkljaja, ki jih države članice morajo spoštovati. Po maastrichtskih merilih ne sme javni dolg preseči 60 odstotkov BDP, proračunski primanjkljaj pa mora ostati pod 3 odstotki. Čeprav kršitve teh pravil lahko povzročijo denarne kazni, so takšni ukrepi v praksi redko uvedeni.

Medtem ko se Madžarska sooča s pritiskom zaradi zamud pri predložitvi načrtov, je Bruselj petim drugim državam članicam, vključno z Nemčijo in Belgijo, omogočil dodatni čas za pripravo fiskalnih predlogov zaradi političnih zapletov. Edina država, ki je novembra prejela oceno neuspešnih fiskalnih načrtov, je bila Nizozemska, kjer se pričakuje povečanje proračunskega primanjkljaja zaradi znižanja davkov in povečanja javnih naložb.

Prilagajanje zahtevam Bruslja pogosto povzroči napetosti v notranji politiki držav članic. Primer tega je padec francoske vlade pod vodstvom Michela Barnierja, potem ko parlament ni podprl sedemletnega načrta za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, ki je trenutno najvišji v evroobmočju.

Madžarska se prav tako sooča z izzivi, saj je v zadnjih šestih mesecih večkrat nasprotovala odločitvam EU. Budimpešta je na primer blokirala sankcije proti Rusiji in zavrnila izvajanje sodb sodišč EU glede pravic do azila. To je vodilo do začasne ustavitve evropskih sredstev za Madžarsko.

Portal24; Foto: Pixabay