Bruselj opozarja: Neodvisnost Agencije za energijo je ključnega pomena

Bruselj, EU [Foto: Pixabay]

Bruselj opozarja: Neodvisnost Agencije za energijo je ključnega pomena

Evropska komisija je slovensko vlado opozorila na pomen ohranjanja neodvisnosti Agencije za energijo. Povod za to so dogajanja v povezavi z uvedbo novega sistema obračunavanja omrežnine in domnevni poskusi poseganja v delovanje regulatorja, poroča MMC RTV SLO. Komisija je prek dopisa generalnemu direktorju direktorata za energijo Hinku Šolincu izrazila resno zaskrbljenost in pozvala k spoštovanju evropske zakonodaje.

“Če bi slovenska vlada sprejela ukrepe, ki bi ovirali neodvisnost slovenskega regulatorja, bodo pristojne službe ocenile, ali je treba sprožiti postopek ugotavljanja kršitev obveznosti po pravnem redu EU-ja,” je zapisala generalna direktorica direktorata za energijo Ditte Juul Jorgensen. Komisija je spomnila, da evropska zakonodaja določa stroga pravila za zagotavljanje neodvisnosti regulatorjev, tudi pred vplivom izvršne in zakonodajne oblasti.

Agencija za energijo obvestila Bruselj

Po poročanju MMC RTV SLO je Agencija za energijo decembra in januarja Evropsko komisijo obvestila o težavah v povezavi z novo metodologijo obračunavanja omrežnine. Agencija je opisala tudi domnevne pritiske na svojo neodvisnost. Evropska komisija je v odgovoru poudarila, da je odločanje o omrežnini v izključni pristojnosti neodvisnega regulatorja. Sodišče EU-ja je to načelo potrdilo že v svojih sodbah, kjer je bilo jasno določeno, da se lahko člane regulatornih organov razreši zgolj pod strogo določenimi pogoji.

Komisija je tudi izpostavila, da morebitna nesoglasja ne smejo biti razlog za omejevanje neodvisnosti regulatorjev. “Če slovenska vlada meni, da odločitve Agencije za energijo niso skladne z zakonodajo EU-ja, jo spodbujamo, da se o teh očitkih podrobno pogovori z našimi službami,” je še zapisano v pismu.

Ministrstvo zavrača očitke

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so po poročanju MMC RTV SLO potrdili prejetje pisma Evropske komisije. Poudarili so, da se zavedajo pomena neodvisnosti Agencije za energijo in spoštujejo tako evropsko kot domačo zakonodajo. Zavrnili so obtožbe o političnem pritisku, saj naj bi šlo zgolj za konstruktivno sodelovanje z agencijo.

“Naša odgovornost je, da v okviru svojih pristojnosti dejavno sodelujemo z vsemi relevantnimi deležniki in predlagamo rešitve, ki bodo zagotovile širše družbeno soglasje ter dolgoročno stabilnost energetske politike,” so zapisali na ministrstvu. Dodali so, da je agencija zavrnila predloge za postopno uvajanje nove metodologije obračunavanja omrežnine, kar bi lahko ublažilo posledice za nekatere uporabnike.

Vlada načrtuje ukrepe

Po poročanju MMC RTV SLO se je spor med vlado in Agencijo za energijo zaostril po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine oktobra lani. Vlada je že novembra sprejela ukrepe za omilitev stroškov, a spor z agencijo se je nadaljeval. Na četrtkovi seji naj bi vlada predlagala razrešitev treh članov sveta agencije, ki niso odstopili sami. V poslanski skupini Svoboda so napovedali tudi pripravo zakona za blažitev učinkov nove metodologije obračunavanja omrežnine.

Evropska komisija je opozorila, da bi Slovenija ob nadaljnjih kršitvah lahko bila podvržena postopku ugotavljanja kršitev in denarnim kaznim. MMC RTV SLO poroča, da bo komisija pozorno spremljala nadaljnje odločitve Slovenije glede energetskega regulatorja in se odzvala, če bo ocenila, da so bila pravila EU-ja kršena.

Evropska komisija je večkrat poudarila, da so neodvisni regulatorji temeljnega pomena za stabilno energetsko politiko v EU-ju. Komisija trenutno pripravlja tudi akcijski načrt za dostopno energijo, pri čemer bo sodelovala z državami članicami, vključno s Slovenijo.

Portal24; Foto: Pixabay