ByteDance izpodbija zakon o prisilni prodaji TikToka v ZDA

ByAna Koren

14. septembra, 2024 , ,
Foto: Pixabay

ByteDance izpodbija zakon o prisilni prodaji TikToka v ZDA

V ponedeljek bodo odvetniki podjetja ByteDance, lastnika priljubljene aplikacije TikTok, stopili pred ameriške zakonodajalce, da bi izpodbijali zakon, ki predvideva prisilno prodajo aplikacije. ByteDance trdi, da je zakon, ki ga je ameriški kongres sprejel aprila, protiustaven in krši pravice državljanov ZDA. Zakonodaja bi ByteDance prisilila, da v devetih mesecih proda TikTok, sicer pa bi se aplikacija soočila s popolno prepovedjo v ZDA.

Ameriški zakonodajalci trdijo, da je zakon potreben zaradi varnostnih pomislekov, saj naj bi ByteDance zbiral podatke o uporabnikih in jih delil s kitajsko vlado. TikTok tovrstne obtožbe zavrača in jih označuje za “osnovne dezinformacije.” Manj kot teden dni po sprejetju zakona je ByteDance vložil 70 strani dolgo pritožbo na ameriško sodišče, v kateri poziva k preučitvi ustavnosti zakona.

V pritožbi je zapisano, da prodaja TikToka ni izvedljiva “ne komercialno, ne tehnološko, ne pravno,” in da je rok 270 dni, ki ga zakon določa, nerealističen. Prav tako trdijo, da bi zakon do 19. januarja 2025 utišal ameriške uporabnike, ki se zanašajo na TikTok kot platformo za komunikacijo, ki jo ni mogoče enakovredno nadomestiti z drugimi orodji.

TikTok ima v ZDA približno 170 milijonov uporabnikov, med njimi tudi tretjino odraslih Američanov. Podobni varnostni pomisleki glede aplikacije so že privedli do prepovedi uporabe TikToka na napravah javnih uslužbencev v državah, kot so Avstralija, Estonija, Združeno kraljestvo, Francija in nekatere druge evropske države. V Nemčiji se je marca začela razprava o morebitni prepovedi, vendar za zdaj ni jasno, ali bi to veljalo le za javne naprave ali za širšo javnost.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay