Čakanje na kozmični spektakel: T Coronae Borealis tik pred novo eksplozijo
[Euronews] – Astronomi po vsem svetu nestrpno čakajo na zvezdni izbruh, ki bi lahko vsak trenutek osvetlil nebo. T Coronae Borealis, znana tudi kot Blaze Star, se nahaja 3000 svetlobnih let od Zemlje in je sestavljena iz dveh zvezd – mrtve bele pritlikavke in rdeče velikanke. Beležijo namreč prenos energije med tema dvema zvezdama, kar bi lahko sprožilo termonuklearno eksplozijo, vidno s prostim očesom.
Blaze Star je sistem dveh zvezd, kjer bela mrtva zvezda postopoma krade energijo in toploto od bližnje rdeče velikanke. Ta proces traja več desetletij, dokler ne pride do termonuklearne eksplozije, ki se po preteklih opazovanjih zgodi približno vsakih 80 let. Nazadnje se je izbruh zgodil leta 1946, kar pomeni, da je sistem trenutno na robu nove eksplozije, ki bi lahko nebo osvetlila za teden ali dva, preden bi se zvezda spet zatemnila.
Ta dogodek pa ni smrt zvezde, saj bo bela pritlikavka ostala nedotaknjena in lahko nadaljuje cikel akumulacije energije za naslednji izbruh. Zvezdna eksplozija, imenovana “nova,” je zato za znanstvenike in ljubitelje astronomije izjemen dogodek, ki ga lahko spremljajo skozi več desetletij.
Priložnost za prihodnje generacije
Dr. Rebekah Hounsell, raziskovalka v Nasinem centru za vesoljske polete Goddard, poudarja pomen tega dogodka za prihodnje generacije znanstvenikov. “To je dogodek, ki se zgodi enkrat v življenju in bo spodbudil novo generacijo astronomov. Mladi bodo lahko sami opazovali to kozmično dogajanje, zastavljali svoja vprašanja in zbirali podatke,” pravi Hounsell.
Nasin Fermijev vesoljski teleskop za žarke gama bo eden izmed glavnih instrumentov za spremljanje izbruha, poleg teleskopa INTEGRAL Evropske vesoljske agencije. Ta usklajen pristop bo astronomom omogočil podrobno preučevanje različnih vidikov izbruha zvezde.
Pričakovan izbruh
V letu 2023 je Ameriško združenje opazovalcev spremenljivih zvezd (AAVSO) objavilo, da je Blaze Star znova opaziti padec svetlosti, kar kaže na to, da je izbruh lahko tik pred vrati. Nasini znanstveniki so ocenili, da bi do eksplozije lahko prišlo do septembra 2024, vendar do danes še ni potrjenih podatkov, da bi se to zgodilo.
Elizabeth Hays, vodja Laboratorija za astrofiziko delcev pri Nasi Goddard, poudarja pomembnost večsmernega pristopa k spremljanju eksplozije. “Običajno so novi dogodki tako šibki in oddaljeni, da je težko natančno določiti, kje je koncentrirana energija eksplozije. Ta pa bo zelo blizu, kar nam bo omogočilo preučevanje različnih valovnih dolžin in bolje razumeli strukturo in procese v ozadju izbruha,” je dejala Hays.
Foto: Pexels