Čebine in samostojna Slovenija leta 2023

ByUredništvo

18. aprila, 2023

Čebine in samostojna Slovenija leta 2023

Čebine so zaselek z nekaj kmetijami na pobočju jugozahodno pod Sveto Planino (nekaj časa celo Partizanski Vrh) v občini Trbovlje. (Vir)

Prijetna nedeljska turica, bi dejal Slovenec nepoučenemu gostu iz npr. Nemčije ali Francije. Iz jedrnih držav, kot te države imenujejo poslanci Socialnih demokratov, ki se radi kitijo tudi z nazivom “ponosni nasledniki komunizma” (npr. Koprivc ipd.).

V cerkvi v tem zaselku se je v noči s 17. na 18. april leta 1937 zgodil ustanovni kongres Komunistične partije Slovenije. Politične stranke, katere ideologija se je v zgodovino vpisala kot ena najbolj krvavih totalitarnih političnih opcij na svetu. Eden od njenih, takrat še bodočih nesmrtnih vodij Josip Broz Tito, pa se danes ponaša z zavidljivim 10-im mestom na lestvici največjih režimskih morilcev vseh časov. Števec smrti pod njegovim vodenjem se giblje okoli milijona žrtev. Za lažjo predstavo, danes bi bilo to točno za pol Slovenije mrtvih. Vseh, starih in mladih.

Komunizem je v svoji sodobni obliki zrasel iz evropskega socialističnega gibanja v 19. stoletju. Ta je kapitalizem krivil za bedo mestnih tovarniških delavcev. V 20. stoletju so potem v delih sveta prišle komunistične vlade, ki so zagovarjale marksizem – leninizem in njegove različice. Prav težkega dela niso imeli pri prevzemu oblasti. Delavcem so v tovarnah obljubili kar lastništvo tovarn, delavcem na kmetijah zemljo, ljudem brez stanovanj lastna stanovanja itd.

Sprva se je to z oktobrsko revolucijo na območju Sovjetske zveze zgodilo s ti. Leninovo oktobrsko revolucijo. Večino 20. stoletja je približno tretjina svetovnega prebivalstva živela pod komunističnimi vladami.

Za te vlade je bil značilnen enostrankarski sistem vladanja ter zatiranje opozicije in drugače mislečih ljudi. V praksi v Sloveniji je to pomenilo, da so od leta 1945 do leta 1991, v slovenskem Državnem zboru, vladi, predsedstvu, RTV, v bankah, ZZZS, državnih zavarovalnicah, podjetjih, šolah, univerzah, Cankarjevem domu in gledališčih, Olimpijskem komiteju itd. vladali in odločali izključno člani Komunistične partije Slovenije.

Šlo je za ideologijo, ki za dosego ciljev ni izbirala sredstev. O tem obstaja veliko dokumentacije. Kljub temu, da so konec 80-ih let masovno načrtno uničevali dokumentacijo iz Arhiva Slovenije. O posameznikih, njihovih dejavnostih in nasploh o stanju v državi, v obdobju od l.1945 dalje. Zakaj bi uničevali arhive, če pa je bilo vse tako lepo?

O tem velja prebrati dela Igorja Omerze o Udbi in Rada Pezdirja (Vzporedni mehanizem). Predvsem pa danes aktualno knjigo Forum Sao Paolo, ki pojasnjuje tudi razloge, zakaj je ob popolnem neuspehu te ideologije in žalosti, terorju in bedi, ki jo je povzročil milijonom in milijonom ljudi po vsem svetu, ideja o restavraciji komunizma še vedno tako živa. 

Zelo povedno je tudi dejstvo, da Resolucija Evropskega parlamenta, s katero se med drugim izenačuje tri totalitarne režime nacizem, fašizem in komunizem, v slovenskem Državnem zboru ni bila podprta.

Danes smo verjetno najbližje popolni restavraciji komunizma v Sloveniji od osamosvojitve dalje. Združena Levica, ki je koalicijski partner v Vladi in ima kar tri ministre, v svojem programu obljublja npr.

“pravico do soupravljanja bomo razširili na vse gospodarske družbe, vključno z bankami in zavarovalnicami. Delavske predstavnike in predstavnice bomo zaščitili pred šikaniranjem in zlorabami delodajalcev ter okrepili vlogo delavskih direktorjev in direktoric in delavskih svetov ter odgovornost njihovih članov in članic do zaposlenih.”

Izvolite, ustanovite podjetje. Dajte svojo stanovanje pod hipoteko in si zagotovite denar za poslovanje, odrekajte se vsemu, delajte in upajte, da vam uspe. Nato pa to mirno razdelite med delavce in vse bo super fino in fajn. Se vam res to zdi recept za uspeh?

O tem, da je komunizem tudi uradno ideologija te vlade, pričajo tudi fotografije letošnjega shoda na Čebinah, kjer se zvesti privrženci in ponosni nasledniki komunizma vsako leto srečujejo in slavijo ustanovitev Komunistične partije Slovenije. Dejstvo, da je bila tam slavnostna govornica aktualna ministrica za kulturo Asta vrečko, ki ne skriva svoje komunistične ideje in svetovnega nazora tj. komunizma, govori samo zase. 

Dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo
Dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo, Čebine 2023 (Vir: FB)

Človeku se ob tem upravičeno zdi, kot da nismo v letu 2023. Država Slovenija javno slavi režim, ki je sistematično kršil človekove pravice in svoboščine in izpod katerega jarma smo si prizadevali uiti in se naposled tudi dejansko osamosvojili.

Nemogoče je namreč mimo dejstva, da je Titov režim odgovoren za smrt od pol do okoli milijona ljudi. Predvsem(!) političnih nasprotnikov, trupla pa so bila samo v Sloveniji najdena na več kot 600 moriščih.

Kako je to mogoče? Kaj se dogaja s Slovenci, da slavijo propadli morilski režim in s tem odkrito zaničujejo in ponižujejo eno od največjih pridobitev moderne dobe Slovencev, samostojno slovensko državo? Kaj se dogaja s slovenski narodom, da dovoljuje ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve in razprave o ponovni namestitvi spomenikov komunizma po Sloveniji?

Verjetno bomo morali na odgovore na zgornja vprašanja počakati do naslednjih volitev. Bomo videli. Mogoče bi šlo pa hitreje iz “riti v glavo”, če bi se zagovorniki komunizma na lastni koži prepričali, kako na človeško dušo “blagodejno” deluje dve leti razbijanja kamenja na Golem otoku samo zato, ker bi v lokalnem bifeju povedali šalo o … npr. Luki Mescu, Robertu Golobu ali Asti Vrečko. Tako je bilo v jugo socializmu, če si se posmehoval Titu. Žal je to resnično in ne, ni smešno. 

Miha Kovač

PS: Mnenja avtorja niso nujno tudi mnenja uredništva