Cene nafte padajo, vlagatelji čakajo izid pogajanj o prekinitvi ognja
Cene nafte so v ponedeljek padle, saj so vlagatelji ocenjevali možnosti za pogovore o prekinitvi ognja, ki bi lahko končali rusko-ukrajinsko vojno. Rešitev konflikta bi namreč lahko povečala prisotnost ruske nafte na svetovnih trgih. Terminske pogodbe za nafto Brent so se znižale za 25 centov oziroma 0,4 odstotka na 71,91 dolarja za sod, medtem ko se je ameriška nafta West Texas Intermediate pocenila za 20 centov oziroma 0,3 odstotka na 68,08 dolarja.
V petek sta obe referenčni vrednosti zaključili višje in dosegli drugo zaporedno tedensko rast, kar je posledica novih sankcij ZDA proti Iranu ter najnovejšega načrta proizvodnje skupine OPEC+, piše Reuters. Ti dejavniki so okrepili pričakovanja o zmanjšani ponudbi. Ameriška delegacija bo v ponedeljek na pogovorih z ruskimi uradniki skušala doseči napredek pri prekinitvi ognja v Črnem morju in širši ukinitvi nasilja v Ukrajini, potem ko je v nedeljo že govorila z ukrajinskimi diplomati.
Analitik Toshitaka Tazawa iz Fujitomi Securities je dejal: “Pričakovanja o napredku v mirovnih pogajanjih med Rusijo in Ukrajino ter morebitna omilitev ameriških sankcij za rusko nafto so znižale cene.” Dodal je, da vlagatelji ostajajo previdni pri večjih naložbah, saj spremljajo prihodnje trende proizvodnje OPEC+ po aprilu.
OPEC+ in ruski izvoz
Skupina OPEC+, ki vključuje Organizacijo držav izvoznic nafte in zaveznice, kot je Rusija, je v četrtek objavila nov razpored, po katerem bo sedem članic dodatno zmanjšalo proizvodnjo, da bi nadomestile presežke nad dogovorjenimi ravnmi. To bo preseglo načrtovana mesečna povečanja proizvodnje, ki jih namerava skupina uvesti naslednji mesec. Singapurski strateg IG Yeap Jun Rong je opozoril: “Pogovori o prekinitvi ognja povečujejo možnosti za večji ruski izvoz, medtem ko povečanje proizvodnje OPEC+ že aprila nakazuje večjo ponudbo, ki jo povpraševanje morda ne bo moglo v celoti absorbirati.”
OPEC+ trenutno zmanjšuje proizvodnjo za 5,85 milijona sodov na dan, kar predstavlja približno 5,7 odstotka svetovne ponudbe, dogovorjene v korakih od leta 2022. Tretjega marca je skupina potrdila, da bo osem članic od aprila nadaljevalo z mesečnim povečanjem za 138.000 sodov na dan, pri čemer je izpostavila izboljšane tržne temelje.
Udeleženci na trgu pozorno spremljajo tudi učinke novih ameriških sankcij proti Iranu, ki so bile objavljene prejšnji teden. Tržno razpoloženje glede cen nafte se je nedavno izboljšalo zaradi povečanih tveganj ponudbe, povezanih s sankcijami proti iranskemu izvozu, in nekega optimizma, da carine ZDA morda ne bodo tako stroge, kot se je sprva zdelo. Vendar širši obeti glede povpraševanja in ponudbe ostajajo mešani, je dodal Yeap. Pošiljke iranske nafte na Kitajsko naj bi se po novih sankcijah ZDA kmalu zmanjšale, kar je zvišalo stroške pošiljanja, a trgovci pričakujejo, da bodo kupci našli načine za ohranitev vsaj dela pretoka.
Portal24; Foto: