Cene nafte so si po močnem padcu nekoliko opomogle

ByAna Koren

8. aprila, 2025 , , ,
Naftna ploščad [Foto: Pixabay]

Cene nafte so si po močnem padcu nekoliko opomogle

Cene nafte so v torek zrasle za več kot 1 odstotek, s čimer so se nekoliko opomogle po občutnem padcu v preteklih dneh. Razprodajo je sprožila zaskrbljenost, da bi nove ameriške carine lahko zmanjšale povpraševanje po energiji in svetovno gospodarstvo pahnile v recesijo. Terminske pogodbe za nafto brent so se podražile za 81 centov oziroma 1,26 odstotka, na 65,02 dolarja za sod. Terminske pogodbe za ameriško zahodnoteksaško surovo nafto (WTI) so zvišale za 92 centov ali 1,52 odstotka, na 61,61 dolarja, navaja Reuters.  V ponedeljek so cene nafte upadle za 2 odstotka in se približale najnižji ravni v zadnjih štirih letih, kar je povezano z bojaznijo pred posledicami trgovinskih ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Trump vztraja, da bodo carine na ves uvoz v ZDA 10-odstotne, z možnostjo zvišanja do 50 odstotkov, spodbudile oživitev ameriške industrije, ki po njegovem mnenju trpi zaradi dolgoletne liberalizacije trgovine. Medtem nekatere države, vključno s Kitajsko, drugim največjim svetovnim gospodarstvom, napovedujejo povračilne ukrepe. Trump je zagrozil z dodatnimi carinami, če Peking ne bo opustil svojih protiukrepov. Analitik Tony Sycamore iz IG opozarja, da bi se v primeru zaostritve tarifna stopnja za kitajski uvoz v ZDA lahko povzpela na 104 %, kar bi lahko sprožilo nadaljnje padce na delniških trgih in pospešilo recesijo.

Kljub pesimističnim napovedim analitiki vidijo omejitve pri nadaljnjem padanju cen nafte. V ZDA, največji proizvajalki nafte na svetu, stroški preloma za proizvodnjo znašajo okoli 60 dolarjev na sod. Če bi cene ostale nizke, bi lahko proizvajalci zmanjšali vrtanje in naložbe, kar bi upočasnilo rast proizvodnje. Po oceni Eurasia Group bi se ob obstoječih 13,4 milijona sodčkov dnevne proizvodnje v ZDA ta lahko zmanjšala, spodnja meja cen WTI pa bi se ustalila pri 50 dolarjih za sod.

Portal24; Foto: Pixabay