Cene zlata dosegle nov zgodovinski mejnik
Cene zlata so v ponedeljek, 31. marca 2025, dosegle nov zgodovinski mejnik, saj so prvič presegle 3.100 dolarjev za unčo. Promptne cene zlata so se povzpele na rekordnih 3.106,50 dolarjev, kar strokovnjaki pripisujejo vse večji zaskrbljenosti zaradi novih carinskih ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa in širših geopolitičnih napetosti, poroča Reuters. Zlato, ki velja za tradicionalno varno zatočišče v času gospodarske negotovosti, letos beleži izjemen porast vrednosti, saj je v primerjavi z začetkom leta pridobilo že več kot 18 odstotkov.
Vzrok za skokovit dvig cen zlata leži v kombinaciji gospodarskih in političnih dejavnikov. Trumpova administracija je nedavno napovedala uvedbo novih carin, vključno z 25-odstotnimi dajatvami na uvožene avtomobile in avtomobilske dele ter dodatnimi 10 odstotki na ves uvoz iz Kitajske. Ti ukrepi, ki naj bi zaščitili ameriške industrije in zmanjšali trgovinski primanjkljaj, so sprožili val negotovosti na svetovnih trgih. Analitiki napovedujejo, da bo nov sklop vzajemnih carin objavljen že 2. aprila, kar še dodatno povečuje pritisk na vlagatelje, da iščejo varnost v plemenitih kovinah.
Banke zvišujejo napovedi, Wall Street pod pritiskom
Rast cen zlata je spodbudila številne finančne institucije, da so prilagodile svoje napovedi. Goldman Sachs je ta mesec zvišal ciljno ceno zlata na 3.300 dolarjev za unčo do konca leta, medtem ko Bank of America (BofA) pričakuje, da bo cena leta 2025 dosegla 3.063 dolarjev, leta 2026 pa kar 3.350 dolarjev. Tudi UBS je sledil trendu in posodobil svoje projekcije, kar odraža vse večje zaupanje v zlato kot naložbo. Analitiki pri OCBC poudarjajo, da se privlačnost zlata kot varnega zatočišča in zaščite pred inflacijo v trenutnih razmerah še krepi, pri čemer pričakujejo nadaljnjo rast ob vztrajanju trgovinskih in geopolitičnih trenj.
Glavni indeksi na Wall Streetu so minuli teden zaključili z občutnim padcem. Dow je izgubil 1,7 odstotka vrednosti. Edward Meir, svetovalec pri Marexu, meni, da bodo “težave s tarifami še naprej poganjale cene zlata višje, dokler se kampanja ‘milo za drago’ ne bo zaključila”. Poleg carinskih ukrepov rast zlata podpirajo tudi močno povpraševanje centralnih bank in prilivi v sklade, s katerimi se trguje na borzi.
Zlato je že na začetku marca prebilo psihološko mejo 3.000 dolarjev za unčo, kar je bil pomemben signal za vlagatelje.