Cene zlata so dosegle najvišjo raven v dveh tednih

Zlato [Foto: Pixabay]

Cene zlata so dosegle najvišjo raven v dveh tednih

Cene zlata so v zadnjih dneh zabeležile opazen porast, pri čemer so dosegle več kot dvotedensko najvišjo raven. Na rast cen so vplivale naraščajoče geopolitične napetosti zaradi dogodkov v Siriji, ponovni nakupi zlata s strani Kitajske in pričakovanja o znižanju obrestnih mer s strani globalnih centralnih bank.

Terminske pogodbe za zlato na borzi Comex so se v sredo povzpele za 0,71 odstotka in do 5.12 po srednjeevropskem času dosegle ceno 2737 ameriških dolarjev oziroma 2603 evrov za unčo.

Dogodki v Siriji, kjer je sirska uporniška vojska zavzela prestolnico Damask in končala 50-letno vladavino Asadovega režima, so dodatno destabilizirali Bližnji vzhod, navaja Euronews. To je povečalo globalno politično in gospodarsko negotovost, kar je spodbudilo povpraševanje po zlatu kot varni naložbi.

Podobno rast cen zlata smo opazili konec novembra, ko je zaostrovanje konflikta med Ukrajino in Rusijo povečalo potrebo po stabilnih naložbah. V takšnih razmerah se zlato izkazuje kot eden najvarnejših hranilcev vrednosti.

Kitajska obudila nakup zlata

Novembra je Kitajska po šestmesečnem premoru ponovno začela kupovati zlato za svoje rezerve. Ljudska banka Kitajske je potrdila, da je povečanje rezerv del širšega prizadevanja za gospodarsko stabilnost. Poleg tega so kitajski voditelji napovedali bolj proaktivno fiskalno politiko, ki vključuje znižanje obrestnih mer, povečanje državnih izdatkov in dodatno zadolževanje.

Ray Jia, vodja raziskave za Kitajsko pri Svetovnem svetu za zlato, je poudaril, da bo povpraševanje po zlatu na Kitajskem ostalo stabilno do leta 2025, kar bo podprto z gospodarskimi spodbudami in pričakovanim znižanjem obrestnih mer.

Centralne banke znižujejo obrestne mere

Globalno so centralne banke osredotočene na nadaljnje zniževanje obrestnih mer. Kanadska centralna banka naj bi znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk, medtem ko Švicarska nacionalna banka in Evropska centralna banka načrtujeta znižanje za 25 bazičnih točk.

Padajoče obrestne mere znižujejo oportunitetne stroške posedovanja zlata, kar povečuje njegovo privlačnost kot naložbo. Obenem podatki o inflaciji za november v ZDA nakazujejo možnost nadaljnjih znižanj. Trgi pričakujejo, da se bo letni indeks cen življenjskih potrebščin povečal z 2,6 odstotka na 2,7 odstotka, kar bi lahko prispevalo k dodatnim monetarnim ukrepom.

Kljub rasti cen zlata obstajajo dejavniki, ki bi lahko omejili nadaljnji vzpon. Krepitev ameriškega dolarja in rast donosnosti državnih obveznic povečujeta pritisk na cene zlata. Michael Brown iz podjetja Pepperstone je opozoril, da bi višji donos ameriških 10-letnih državnih obveznic lahko privedel do kratkoročnega umika cen zlata.

Portal24; Foto: Pixabax