Site icon Portal24

Ciklon Chido na Mayottu: Število žrtev lahko preseže tisoč

[Foto: Pexels/fotografija je simbolna]

Ciklon Chido na Mayottu: Število žrtev lahko preseže tisoč

Ciklon Chido, eden najhujših vremenskih dogodkov v zadnjih desetletjih, je povzročil katastrofalne posledice na francoskem čezmorskem ozemlju Mayotte v Indijskem oceanu. Po uradnih ocenah bi lahko število smrtnih žrtev naraslo na več tisoč, poroča AP.

V soboto je Mayotte doživel uničujoč tropski ciklon Chido, ki je prinesel veter s hitrostjo več kot 220 km/h. Po besedah prefekta Mayotta François-Xavierja Bieuvilla gre za najhujši ciklon, ki je prizadel otok v zadnjih 90 letih. Škoda je obsežna, celotne soseske so izginile, letališče je neuporabno, večji del otoka pa je ostal brez elektrike.

Bieuville opozarja, da bi lahko število smrtnih žrtev, ki trenutno znaša 11, naraslo na nekaj sto ali celo tisoče. “Človeški davek je gotovo višji, kot kažejo trenutne številke,” je izjavil. Poudaril je, da so bili najbolj prizadeti revni prebivalci, ki živijo v barakarskih naseljih. Objekti, zgrajeni iz kovinskih plošč in improviziranih materialov, niso prenesli silovitosti ciklona.

Obsežna humanitarna operacija Francije

Francija je nemudoma reagirala in poslala reševalne ekipe ter zaloge iz bližnjega otoka Reunion. Zaradi poškodovane letališke infrastrukture lahko pristajajo le vojaška letala, zato so organizirali tudi pomorski most za prevoz nujne pomoči.

Prefekt Reuniona, Patrice Latron, je pojasnil, da bo v prihodnjih dneh na Mayotte poslano dodatnih 800 reševalcev in več kot 80 ton zalog, vključno z medicinsko opremo, hrano in vodo. Prednostne naloge so trenutno obnovitev elektrike in dostopa do pitne vode.

Notranje ministrstvo je poslalo 1600 policistov in pripadnikov žandarmerije, da bi pomagali prebivalcem in preprečili ropanje, ki je običajno v takšnih kriznih situacijah.

Ciklon prizadel širšo regijo

Chido ni prizanesel niti bližnjim otokom Komorom in Madagaskarju, preden je dosegel Mozambik. Po navedbah tamkajšnjih oblasti je v Mozambiku v nevarnosti več kot dva milijona ljudi, zlasti v provinci Cabo Delgado, kjer je uničena večina infrastrukture, vključno s šolami in zdravstvenimi ustanovami.

UNICEF je opozoril, da bodo prebivalci morda več tednov odrezani od osnovnih storitev, kar dodatno povečuje tveganje za humanitarno krizo. Pojavljajo se tudi opozorila pred zemeljskimi plazovi in poplavami v notranjosti Malavija in Zimbabveja.

Podnebne spremembe in njihova vloga pri ciklonih

Strokovnjaki opozarjajo, da podnebne spremembe povečujejo moč in pogostost ciklonov. Južna Afrika in Indijski ocean sta v zadnjih letih doživela več močnih ciklonov, vključno z Idaiem leta 2019 in Freddyjem leta 2023, ki sta skupaj terjala več kot 2300 življenj.

Vremenski dogodki imajo dolgotrajne posledice za prebivalstvo, saj poleg neposrednih uničenj povzročajo tudi izbruhe nalezljivih bolezni, kot so kolera, mrzlica denga in malarija, ki so povezane s stoječimi vodami po poplavah.

Revne države, ki so najmanj odgovorne za globalno segrevanje, se soočajo z največjimi posledicami, kar poudarja potrebo po večji podpori bogatih držav. Tudi Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob tragediji na Mayottu izpostavil pomen mednarodne solidarnosti.

Francoski notranji minister Bruno Retailleau bo obiskal Mayotte, kjer bo ocenil stanje na terenu. Papež Frančišek je med obiskom Korzike molil za vse žrtve ciklona. Celotna Francija je združena v prizadevanjih za pomoč prebivalcem Mayotta, ki so se znašli v eni najhujših naravnih katastrof v svoji zgodovini.

Portal24; Foto: Pexels/fotografija je simbolna

Exit mobile version