Cipi Livni: “Civilnim žrtvam se izogibamo, ampak med vojno pač ljudje plačujejo to ceno”

ByMiha Kovač

3. septembra, 2024 , , , ,
Cipi Livni [Foto: Zajem zaslona]

Cipi Livni: “Civilnim žrtvam se izogibamo, ampak med vojno pač ljudje plačujejo to ceno”

Na Blejskem strateškem forumu je bila gostja nekdanja izraelska podpredsednica vlade in zunanja ministrica Cipi Livni, ki je v svojem govoru izrazila podporo “pravici do vojaških akcij proti teroristom v Gazi“. Medtem ko je zagovarjala izraelske vojaške operacije, je Livni poudarila, da Hamas uporablja civiliste kot ščite, kar otežuje izogibanje civilnim žrtvam.

Livni se je na začetku zahvalila za povabilo na forum, njena prisotnost pa je sprožila val neodobravanja v delu slovenske civilne družbe in pri stranki Levica. Te skupine so od vlade zahtevale, naj ji prekliče vabilo, vendar so organizatorji foruma njihove zahteve zavrnili. Poleg tega je Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) skupaj z več drugimi organizacijami pozval slovensko državno tožilstvo in policijo k uvedbi kazenskega postopka proti Livni zaradi njene vloge v izraelski vojaški operaciji v Gazi konec leta 2008 in v začetku leta 2009.

Kljub nasprotovanju njenemu obisku je Livni jasno izrazila svoje stališče glede izraelsko-palestinskega konflikta. “Verjamem v ‘dve državi za dva naroda’,” je dejala in dodala, da je to v interesu Izraela, ne kot usluga Palestincem. Strinjala se je z oceno svetovalke palestinskega premierja Amal Džadu, da je čas za ločitev med Izraelom in Palestinci, ter poudarila, da si Izrael ne želi, da bi bila prihodnja palestinska država pod nadzorom Hamasa, saj se ta organizacija po njenih besedah ne bori za legitimne cilje, ampak za religiozne odgovore na konflikt.

Sama sicer nasprotujem desni ideologiji, lahko pa citiram Hamasove teroriste, ki pravijo, da bodo ponovili tisto, kar so naredili 7. oktobra, vedno znova. Resnično vprašanje je, kaj lahko storimo za to, da bomo prišli do boljše prihodnosti za vse na območju. Treba je razumeti, da obstajajo ljudje, ki verjamejo v rešitev dveh držav, ampak z vsem dolžnim spoštovanjem, z Abujem Mazenom (palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom, op. a.) sem se dvakrat pogajala. Govorili smo tudi o vzpostavitvi palestinske države. Tudi z Barackom Obamo (nekdanjim predsednikom ZDA, op. a.) smo se o tem pogovarjali, ampak Abu Mazen ni o tem nič povedal.

Cipi Livni

Kritike s strani slovenskih organizacij in politike

Več slovenskih nevladnih organizacij, med njimi tudi PIC, je v svojih kritikah Livni izpostavilo njeno vlogo v vojni v Gazi, kjer so obtožili izraelsko vojsko vojnih hudodelstev. Predsednica Nataša Pirc Musar je prav tako izrazila nezadovoljstvo z njeno prisotnostjo na forumu, saj po njenem mnenju Livni zanika mednarodno pravo in Ustanovno listino Organizacije združenih narodov.

Izbira te gostje ni bila ravno posrečena. V goste namreč ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo, ki zanika Ustanovno listino Organizacije združenih narodov. Sama sem poslušala kar nekaj njenih izjav. Zelo radikalne so,” je dejala Pirc Musar.

Pravica do vojaških akcij in odgovornost za civilne žrtve

Livni je v svojem govoru obravnavala tudi vprašanje izraelskih vojaških operacij na Zahodnem bregu in v Gazi. “Legitimno je, da vojska deluje proti teroristom, ne pa proti civilistom,” je poudarila. “Kar je nelegalno, je treba obsoditi, obenem pa je treba podpreti tiste, ki sprejemajo vojaške ukrepe proti teroristom,” je dodala. Pri tem je zagovarjala ravnanje izraelske vojske na nezakonito okupiranem palestinskem ozemlju.

Glede velikega števila civilnih žrtev v Gazi in izraelskih napadov na humanitarne delavce ter bolnišnice je Livni dejala: “Mi poskušamo preprečiti civilne žrtve. Dejansko so številke zelo visoke, in razumem sočutje do teh ljudi v Gazi, ki zdaj plačujejo ceno. Civilnim žrtvam se izogibamo, ampak med vojno pač ljudje plačujejo to ceno.”

Izzivi za prihodnost in poziv k podpori liberalnim silam

Na vprašanje, kako vidi položaj Izraela v mednarodni skupnosti, ki postaja vse bolj osamljen, je Livni poudarila, da velika večina Izraelcev še vedno verjame v liberalne vrednote in mir. “Čeprav se po 7. oktobru vse manj sliši beseda mir med Izraelci,” je dodala.

Livni je opozorila, da mora mednarodna skupnost podpreti “liberalne sile v Izraelu” in se izogniti legitimaciji Hamasa, bodisi neposredno ali posredno. “Mednarodna skupnost ne sme zagovarjati resolucij proti Izraelu, ne da bi ob tem upoštevala pravice Izraela, da se brani,” je dejala.

Podpora ločitvi kot dolgoročni rešitvi

Livni je ponovila svoje prepričanje v Izrael kot “nacionalno državo za Jude”, ki vključuje tudi 20 odstotkov palestinskega prebivalstva, ki so državljani Izraela. Poudarila je potrebo po ločitvi teh dveh narodov, da bodo lahko živeli v ločenih državah, v državi Judov in v palestinski državi. “Na drugi strani so ljudje, ki sedijo tudi v izraelski vladi in verjamejo v veliki Izrael ter izhajajo iz religioznih podlag,” je opozorila.

Livni je zaključila z izražanjem upanja, da še niso dosegli točke brez vrnitve in da rešitev z dvema državama ostaja mogoča. Po njenem mnenju morata ti dve državi zagotavljati varnost Izraela, obenem pa se mora po vojni v Gazi spremeniti režim, saj Hamas ne sme ostati na oblasti.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona