Cizelj zmagal na sodišču: Vlada nezakonito razrešila nadzornika SDH
Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja z okoli desetimi milijardami evrov premoženja, že dolgo tarča političnih interesov, kar se nadaljuje tudi pod aktualno vlado Roberta Goloba. Le nekaj tednov po prevzemu oblasti je vlada začela posegati v strukture SDH, ko je predlagala odpoklic dveh članov nadzornega sveta, med njimi tudi Leona Cizlja, poroča Delo. Vlada je menila, da Cizelj ne izpolnjuje zakonskih pogojev za to funkcijo, saj naj ne bi imel zadostnih izkušenj iz vodenja ali upravljanja gospodarskih družb.
Cizelj se je na te očitke odzval s tožbo, v kateri je vztrajal, da izpolnjuje vse potrebne pogoje za nadzorniško funkcijo. Po poročanju Dela je vlada ocenila, da ima Cizelj le tri leta in pol ustreznih izkušenj, medtem ko njegove druge delovne izkušnje niso bile priznane kot primerne, ker niso bile pridobljene v gospodarskih družbah.
Po dolgotrajnem sodnem postopku je Upravno sodišče zdaj odločilo, da je bil sklep državnega zbora o odpoklicu Cizlja nezakonit, kar pomeni, da Cizelj ni bil razrešen v skladu z zakonom. Kot poroča Delo, je sodišče presodilo, da pritožba zoper sodbo ni mogoča, kar pomeni, da je odločitev dokončna.
Odvetnik Matoz je zadovoljen
Odvetnik Franci Matoz, ki zastopa Cizlja, je za Delo izjavil, da je z odločitvijo sodišča zadovoljen, saj se je izkazalo, da je bilo ravnanje ministrstva za finance in vlade nezakonito. Matoz je dodal, da bosta s Cizljem zdaj zahtevala odškodnino zaradi nezakonitega odpoklica, a žal je odločitev prišla prepozno, da bi Cizlja lahko ponovno imenovali na njegovo prejšnje mesto v nadzornem svetu SDH.
Cizelj je svojo pravno bitko začel julija 2022, ko je na ljubljanskem okrožnem sodišču zahteval, da se ugotovi ničnost sklepa o njegovem odpoklicu. Po dolgem sodnem postopku, ki je vključeval tudi zavrnitev na okrožnem sodišču in pritožbo na višjem sodišču, je bila zadeva naposled predana Upravnemu sodišču, ki je odločilo v Cizljev prid.
Kot poroča Delo, Cizelj odločitev sodišča pozdravlja, vendar obžaluje, da je prišla prepozno, da bi lahko popravila nastalo škodo. Po njegovih besedah je ta primer pokazal, da sta vlada in državni zbor kadrovala nezakonito, kar meče senco dvoma na delovanje pravne države. Sodišče je sicer odredilo, da mora Republika Slovenija povrniti vse sodne stroške, vendar dejstvo ostaja, da je zaradi dolgotrajnega postopka zdaj odprava nezakonitosti nemogoča.
Trenutno so v nadzornem svetu SDH le štirje člani, čeprav bi jih moralo biti pet. Po poročanju Dela iskanje petega člana nadzornega sveta do zdaj ni bilo uspešno.
[Vir: Delo]; Portal24; Foto: Vlada RS X