Človek tisočerih talentov

ByUredništvo

1. septembra, 2023
Tjaša Ravnikar [Foto: osebni arhiv]

Človek tisočerih talentov

Prepričana sem, da poznate koga. Morda ste to celo vi. Govorim o osebah, ki imajo več talentov. Ki znajo marsikaj. Včasih imamo pri njih občutek, da jim gre od rok vse, česar se lotijo. Morda ta oseba s kirurško natančnostjo pospravi stanovanje v rekordnem času in mimogrede iz ostankov v hladilniku ustvari pravo mojstrovino. Najverjetneje spotoma še popravi »zaštekan« aparat, nakuha in zamrzne najboljšo omako za makarone, kar ste jih kdaj okusili. Ne, to pa še ni vse, bi rekel Top Shop. 

Ta oseba je odličen in zabaven pripovedovalec zgodb. Zaradi znanja prve pomoči idealen partner v stiski. Ljubezen do živali jo uvršča v kategorijo idealnega prijatelja, ko najdete obnemoglo mucko. Zagotovo je prvi naslov, ki vam bo ponudil odličen nasvet. Nasvet glede česarkoli, ker je ravno včeraj bral o vaši tegobi. Aha, pa seveda vedno pozna ravno tistega nekoga ali nekaj, kar točno ta hip nujno potrebujete. Aha, pa vedno prva in lepo zapoje, brez sramu. In ta oseba? Ja, je tudi neskončno zabavna, vas nasmeji in trosi naokrog svojo dobro voljo, ki ji ni videti konca.

Čeprav vsi glasno ali na tiho občudujemo te čudovite ljudi, o njih ne vemo ene velike skrivnosti. To vam bom danes razkrila jaz, v upanju, da boste naslednjič bolj pozorni. Da boste znali biti vi njim v pomoč ali v oporo. In da boste končno lahko enkrat vi tisti, ki boste olajšali dušo njim.

Skoraj brez izjeme se ujamejo v zanko tisočerih talentov. Zanko, ki je za okolico blagodejna, ker trošijo vse svoje darove na vse strani praktično zastonj. A vendar zanko, ki se jim počasi in skozi čas ovija okoli vratu. Ta zanka je za nas nevidna, zanje velikokrat usodna. Ljudem tisočerih talentov v silnem trošenju na vse strani nikoli do polnosti ne uspe uveljaviti niti enega. Ga konkretizirati. Ga monetizirati, da bi se jim njihovo življenje v resnici in oprijemljivo zdelo uspešno in vredno.

Ob vseh kradljivcih, ki se okoriščajo v njihovi bližini z njihovimi talenti po malem, jim zmanjka časa in energije, da bi se posvetili sebi. Poskrbeli zase enkrat za spremembo. To so ljudje, ki vidijo, kaj vse je treba še postoriti. Kje vse pomagati. So pospeševalniki in zaganjalniki. Ki pomagajo pospeševati poti drugih in zaganjati motorje večjih. Ker so zaradi kroničnega občutka nevrednosti skromni, ostajajo na mestu. Ostajajo v oblaku prahu, ki ga vsakokrat dvignejo tisti, ki so jih znova in znova prehiteli.

In ne bodimo hinavski. »Pa saj je tudi to delo in v njem uživajo,« slišim pogosto. Prenehajmo se pretvarjati in mi verjemite na besedo, da se od (po/za)hvale ne da živeti. Poboža dušo in srce, a ne kupi kruha. Pa ga potrebujejo tudi oni. Pravzaprav ga potrebujejo še več, ker ga delijo in celo na svojo škodo razdajajo drugim bitjem. Razumete to ironijo?

Vsak naj bo za svoje delo pošteno nagrajen. Še posebej ti »posebneži«, ljudje tisočerih talentov. Zapomnimo si to. In naslednjič, ko vam bo točno ta oseba pomagala ali podarila karkoli že, vrnite uslugo. Stisnite v žep nekaj evrov. Kupite kavo ali specite pecivo. Jim prinesite kakšno uporabno malenkost. Pa ne zato, ker bi bili »reveži«. Zato, da jim pokažete, kako zelo jih cenite, da so vredni in da tudi oni vsaj enkrat začutijo, da nekdo verjame vanje. Da bodo vsaj enkrat tudi oni okusili, kako je prejeti veter v svoja jadra. 

Mi jih ne vidimo, kako se zvečer ali ko so sami, zvijajo od stiske. Od žalosti. Od razmišljanja in kombiniranja, kako stvari »zložiti« za naslednji mesec, da bo »šlo čez«. Ker se ljudje tisočerih talentov izmojstrijo tudi v tem.

Ti veliki ljudje ostanejo majhni in njihove prednosti postanejo njihov rabelj. Iskreno vas vabim, da razmislite o napisanem. Če se v besedilu prepoznate sami, razmislite in naredite oprijemljiv načrt, kako bi bilo lahko od zdaj naprej drugače. In če niste, ozrite se, prosim, naokrog. Ko nekoga takšnega prepoznate v svoji bližini, začnite vračati usluge. Iskreno jim privoščite raketni pogon k uspehu, ker so prav oni tisti, ki bi se brez vprašanja vrnili tudi po vas.

Tjaša Ravnikar

O avtorici: mag. Tjaša Ravnikar je krizna managerka odnosov, umologinja in ustanoviteljica Umologije – medicine misli. Tjaša je predavateljica in pisateljica, med drugim tudi RTT – terapevtka, mediatorka na Okrožnem sodišču v Ljubljani in CSD – jih po Sloveniji in trenerka mediatorjev.  Deluje na področju medicine misli in je pobudnica novih pristopov v duševnem zdravju in osebnostnem razvoju mladih in odraslih. Trenutno poglablja svoje znanje na doktorskem študiju iz področja naravne in integrativne medicine. Več njenih kolumn je na voljo TUKAJ. – Umologijahttps://www.umologija.com/ – Tjaša Ravnikarhttps://tjasaravnikar.si/