CNN: Spor med Poljsko in Ukrajino – darilo za Putina
Ta teden je presenetil nov zaplet v evropski podpori Ukrajini, saj se je Poljska, ki je doslej veljala za močnega zaveznika Kijeva, odločila, da Ukrajini ne bo več pošiljala orožja. Razlog? Kritike ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na račun Varšave zaradi njene nenehne prepovedi uvoza ukrajinskega žita.
V ozadju te odločitve je bil spor o uvozu žita, ki je prerasel v pravo diplomatsko krizo. V maju je EU uvedla začasno prepoved uvoza ukrajinskega žita, da bi zaščitila kmete v nekaterih državah članicah pred nelojalno konkurenco. Poljska, Madžarska in Slovaška so bile še posebej nezadovoljne z odločitvijo EU, da prekine prepoved prejšnji teden.
Poleg tega je Poljska le nekaj tednov pred pomembnimi splošnimi volitvami, ki bodo potekale 15. oktobra, na katerih se pričakujejo izgube za vladajočo stranko PiS. V teh časih so kmetijska vprašanja še posebej občutljiva tema, saj lahko odločilno vplivajo na izid volitev.
Predsednik Zelenski je v svojem govoru pred Generalno skupščino ZN izrazil svoje zaskrbljenost glede tega, kako nekatere evropske države obravnavajo Ukrajino. Naslednji dan je poljski premier Mateusz Morawiecki odgovoril preko družbenih omrežij, in sicer, da Poljska ne bo več pošiljala orožja Ukrajini. Kljub temu je bila ta izjava kasneje popravljena in pojasnjena s strani poljskega predsednika.
Spor je enotnost Evrope postavil pod vprašaj
Omenjeni spor je pod vprašaj postavil enotnost Evrope glede podpore Ukrajini, zlasti v luči ruske invazije. Čeprav večina evropskih uradnikov meni, da je to le volilni manever poljske vlade, je jeza na Poljsko očitna. Ukrajina je namreč že ponudila rešitev v zvezi z žitom, a je Poljska to zavrnila.
Za EU in Nato ima ta spor dolgoročne posledice. Ukrajina si želi postati članica obeh institucij in že ima podporo mnogih članic. Vendar pa bi pridružitev Ukrajine pomenila pomembne spremembe v strukturi EU in možnosti prerazporeditve sredstev, vključno s subvencijami za kmetijstvo. To bi lahko negativno vplivalo na kmete v državah članicah, zlasti na Poljskem.
Ko gre za Nato, so nekatere države zavezništva zaskrbljene zaradi možnosti, da bi država, ki je trenutno v vojni, imela dostop do člena 5 zavezništva. Ta člen se nanaša na kolektivno obrambo in pomoč v primeru napada na eno od članic.
Poleg tega je ta spor odprl vrata za propagandne udarce s strani Rusije. Kremlj je že izrazil mnenje, da bodo napetosti med Varšavo in Kijevom še naprej naraščale. Vsaka razdeljenost med državami Zahoda je koristna za Rusijo, saj to krepi njihovo trditev, da Zahod ni enoten v svoji podpori Ukrajini.
V tem kontekstu je ključnega pomena, da Evropa ohrani svojo enotnost in solidarnost z Ukrajino, hkrati pa razreši trenutne spore, da ne bi dovolila nadaljnje razdeljenosti in izkoriščanja s strani zunanjih sil.