Dan slovenskega športa: Praznik gibanja, vztrajnosti in povezanosti
Že peto leto zapored Slovenija praznuje dan slovenskega športa, ki sovpada z začetkom evropskega tedna športa. Praznik, namenjen spodbujanju telesne dejavnosti, poudarja pomen športa za zdravje in kakovost življenja. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v svoji poslanici poudarila, da je “šport način življenja” in da nas dan slovenskega športa spominja na pomembnost telesne dejavnosti in športnega duha.
Osrednji dogodek bo potekal na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer bo Olimpijski komite Slovenije (OKS) s partnerji pripravil vrsto aktivnosti za učence osnovnih šol. Dogajanje bo vključevalo tudi praznični tek, s katerim bodo otroci počastili praznik. Poleg tega po vsej državi pripravljajo različne športne dogodke, med katerimi so tudi športne igre v Športnem parku Portoval v Novem mestu. Tam bodo zaposleni v slovenskih podjetjih tekmovali v malem nogometu, košarki, odbojki, tenisu in teku.
Športni duh se bo nadaljeval tudi v naslednjih dneh, saj bo prestolnica gostila osmi olimpijski festival. Na Kongresnem trgu bodo od jutra do večera različne športne organizacije predstavljale svoje delovanje, obiskovalci pa se bodo lahko preizkusili v več kot 40 športnih izzivih. Dogodki ob tednu športa bodo zaključeni z aktivnim dnevom starejših, ki bo potekal na različnih lokacijah po Sloveniji, udeležba na vseh dogodkih pa bo brezplačna.
Zgodovina dneva slovenskega športa
Dan slovenskega športa je bil kot praznik uradno potrjen 18. junija 2020, ko so poslanci državnega zbora s 74 glasovi za in enim proti sprejeli odločitev o ustanovitvi praznika. Datum so izbrali v spomin na prvi zlati olimpijski odličji, ki sta ju leta 2000 na olimpijskih igrah v Sydneyju osvojila strelec Rajmond Debevec in veslača Iztok Čop ter Luka Špik.
Ob dnevu športa je predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila, da šport v Sloveniji ni zgolj tekmovanje, ampak tudi način življenja. “Šport je način življenja, ki spodbuja solidarnost, tovarištvo in zdrav način razmišljanja. Naši vrhunski športniki in parašportniki, ki na svetovnih prizoriščih postavljajo mejnike, niso le ambasadorji Slovenije, temveč navdih za vse nas,” je zapisala. Ob tem je izpostavila pomen vztrajnosti, predanosti in spoštovanja, ki jih šport prinaša v vsakdanjem življenju.
Predsednica je ob zaključku svojega nagovora izrazila upanje, da bo praznik priložnost, da se vsi Slovenci spomnijo pomena gibanja in aktivnega življenjskega sloga. “Naj bo današnji praznik priložnost, da se vsi spomnimo pomena gibanja in vrednot, ki nas vodijo k boljšemu jutri – povezanosti, spoštovanja, vztrajnosti in sodelovanja,” je zaključila.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pexels