Delnice in dolar ob napredovanju Trumpovega davčnega predloga rastejo
Svetovne delnice in dolar so se v sredo zvišali, potem ko so republikanci v predstavniškem domu predstavili načrte predsednika ZDA Donalda Trumpa o znižanju davkov v višini 4,5 bilijona dolarjev. Donosi državnih obveznic so po močnem padcu prejšnji dan prav tako narasli. Predstavniški dom ameriškega kongresa, ki ga nadzorujejo republikanci, je pozno v torek s tesno večino sprejel Trumpov davčni načrt in proračunsko resolucijo poslal v senat, kjer jo bodo republikanci še obravnavali. “To je predvsem dobro za podjetja v ZDA,” je dejal Lars Skovgaard, višji naložbeni strateg pri Danske Bank. Dodal je, da se pričakuje manj regulacije in nižji davki, kar bi lahko pozitivno vplivalo na trge, če bo načrt izpeljan.
Razpoloženje na trgih se je izboljšalo tudi zaradi poročil, da sta se ZDA in Ukrajina dogovorili o pogojih osnutka pogodbe o mineralih, navaja Reuters. Terminske pogodbe na delnice v ZDA so se okrepile po mešani seji na Wall Streetu. Terminske pogodbe na Nasdaq so zrasle za 0,7 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe na S&P 500 pridobile 0,5 odstotka.
V Evropi so delnice prav tako napredovale že drugi dan zapored. Pankontinentalni indeks STOXX 600 je narasel za 1 odstotka na nov rekord, indeksi modrih čipov v Frankfurtu, Parizu in Londonu pa so se gibali med 0,7 in 1,7 odstotka višje. “Načrt je potekal nekoliko hitreje, kot so ljudje pričakovali,” je ocenil Tony Sycamore, tržni analitik pri IG.
Donosi obveznic naraščajo, baker in dolar v vzponu
Donosi ameriških državnih obveznic so rahlo narasli, saj vlagatelji pričakujejo večjo izdajo dolga. Referenčni donos 10-letnih obveznic se je povečal za 1 bazično točko na 4,306 odstotka, potem ko je v torek padel za skoraj 10 bazičnih točk. Dvoletni donos, ki je občutljiv na spremembe pričakovanj obrestnih mer Federal Reserve, je zrasel za približno 2 bazični točki na 4,119 odstotka. Prejšnji dan so donosi dosegli najnižjo raven v zadnjih mesecih, saj so trgovci povečali stave na nadaljnje znižanje obrestnih mer Fed zaradi skrbi glede gospodarskih obetov.
Podatki so pokazali, da se je zaupanje potrošnikov v ZDA februarja poslabšalo najhitreje v zadnjih 3,5 letih, kar odraža naraščajočo negotovost med podjetji in potrošniki glede politike Trumpove administracije. Terminske pogodbe Fedovih skladov zdaj nakazujejo 55 bazičnih točk umirjanja do konca leta, kar pomeni vsaj dve znižanji za četrt točke.
Cene bakra v ZDA so zrasle za več kot 3,5 odstotka, potem ko je Trump odredil preiskavo morebitnih novih carin na uvoz kovine, dodatno podporo pa je prinesel izpad električne energije v Čilu, velikem proizvajalcu bakra. Dolar se je nekoliko okrepil po padcu na najnižjo raven od 10. decembra.
Indeks dolarja, ki meri valuto proti šestim drugim glavnim valutam, je zrasel za 0,3 odstotka. Proti jenu se je povzpel za 0,3 odstotka na 149,47, podprto z rastjo donosov obveznic. Evro je padel za 0,3 odstotka na 1,0484 dolarja. Britanski funt je blizu dvomesečnega vrha, in sicer pri 1,2648 dolarja. Cene nafte so se znižale, saj so terminske pogodbe za Brent padle za 0,4 odstotka na 72,75 dolarja za sod, ameriška nafta WTI pa za 0,3 odstotka na 68,72 dolarja za sod. Zlato je ostalo stabilno pri 2.913 dolarjih za unčo.