Delnice stabilne pred odločitvami FED-a, nafta in dolar nižje

Delnice stabilne pred odločitvami FED-a, nafta in dolar nižje

V sredo so svetovne delnice mirovale, saj so po dolgotrajnem odboju dosegle nedavne rekordne vrednosti. Vlagatelji so previdno čakali na nove signale ameriške centralne banke glede prihodnjega znižanja obrestnih mer, kar je že nekaj časa predmet špekulacij na trgih. Zapisnik s srečanja ameriške centralne banke (FED) iz julija je razkril, da se uradniki FED-a močno nagibajo k znižanju obrestnih mer na prihajajočem septembrskem srečanju.

Pričakuje se, da bo predsednik FED-a Jerome Powell na konferenci v Jackson Holeu v Wyomingu potrdil to pričakovanje in tako nakazal, da bo centralna banka v kratkem začela z rahljanjem kreditnih pogojev. Glavni razlog za to odločitev je obvladovanje inflacije, ki je bila v zadnjih 40 letih ena najvišjih.

Padci nafte in rast zlata spremljajo negotovost na trgih

Medtem ko so delnice v ZDA in drugod po svetu mirovale, so cene nafte padle. Padec dolarja je spodbudil rast cen zlata, ki so se gibale okoli 2510 dolarjev za unčo. Številke so blizu rekordnih vrednosti, doseženih v torek. Jen se je okrepil na 145,135 za dolar. Prejšnji mesec je jen sicer dosegel 38-letno najnižjo vrednost. Evro se je avgusta povečal za približno 3 odstotke in dosegel vrednost okoli 1,115 dolarja, kar je najvišje od začetka decembra. Cene nafte so se v sredo znižale. Ameriška nafta je izgubila 1,69 odstotka in padla na 71,93 dolarja za sod. Nafta Brent padla za 1,49 odstotka na 76,05 dolarja za sod.

Na Wall Streetu so indeksi zaključili dan z rahlimi premiki. Dow Jones Industrial Average se je dvignil za 0,13 odstotka na 40.889 točk, S&P 500 se je povečal za 0,42 odstotka na 5.620 točk. Nasdaq Composite je pridobil 0,57 odstotka in zaključil pri 17.918 točkah. Indeks MSCI All Country, ki zajema svetovne delnice, se je povečal za 0,4 odstotka. Slednje je blizu rekordne vrednosti iz sredine julija, indeks letos beleži skupno rast v višini 13,9 odstotka.

Evropa

V Evropi je indeks STOXX 600 podjetij zrasel za približno 0,3 odstotka in se približal najvišji vrednosti vseh časov, ki je bila dosežena 7. junija. Po mesecu dni nihanja so se delnice stabilizirale. Vlagatelji so namreč ponovno pridobili zaupanje v možnost mehkega pristanka največjega svetovnega gospodarstva, pri čemer naj bi znižanje obrestnih mer v ZDA, ki se pričakuje septembra, olajšalo pogoje na trgu.

Na azijskih trgih so se delnice znižale. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je padel za 0,3 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je upadel za 0,7 odstotka. Največji padec je doživela delnica podjetja JD.com, ki je izgubila 8,7 odstotka vrednosti, saj se je Walmart, njegov največji delničar, odločil za prodajo svojega velikega deleža. Japonski Nikkei se je znižal za 0,3 odstotka, ko je okrevanje po zlomu v začetku avgusta naletelo na odpor okoli ravni 38.000 točk.

Vrednost ameriških državnih obveznic se je znižala, kar je povzročilo padec donosnosti. Donosnost 10-letnih obveznic je padla za 2,3 bazične točke na 3,795 odstotka. Donosnost 2-letnih obveznic, ki običajno sledijo pričakovanjem glede obrestnih mer, je padla za 6,9 bazične točke na 3,9305 odstotka.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik