Delnice v vzponu, vlagatelji spremljajo inflacijo in Trumpove carine
Delnice so se v sredo zvišale, donosi ameriških zakladnic pa so pridobili na vrednosti, saj so vlagatelji ocenjevali najnovejše odločitve glede ameriških carin in hkrati pozorno spremljali izjave predsednika ameriške centralne banke Federal Reserve Jeroma Powella o morebitnem znižanju obrestnih mer.
Finančni trgi so v veliki meri čakali na objavo podatkov o potrošniških cenah v Združenih državah Amerike, saj bi lahko ti vplivali na prihodnjo denarno politiko. Posebej pomembno je bilo, kako bodo oblikovalci politik ocenili morebitni inflacijski učinek novih carinskih ukrepov, ki jih je napovedal Donald Trump.
Ameriški predsednik je v ponedeljek oznanil dvig carin na uvoz jekla in aluminija na 25 odstotkov s prejšnjih 10 odstotkov, poroča Reuters. Poleg tega je odpravil izjeme za nekatere države in izdelke, hkrati pa napovedal uvedbo globalnih vzajemnih carin v prihodnjih dneh. Kljub temu je poudaril, da razmišlja o izjemi za Avstralijo ter da bodo novi ukrepi stopili v veljavo šele 4. marca, kar ohranja možnost njihove uporabe kot pogajalskega orodja.
Svetovni odzivi in gibanje indeksov
Mehika, Kanada in Evropska unija so odločno obsodile to potezo, pri čemer je Bruselj napovedal “odločne in sorazmerne protiukrepe” zoper ameriške carine.
Na azijskih trgih se je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic, ki ne vključuje Japonske, povečal za 0,32 odstotka, predvsem zaradi rasti delnic podjetja Coca-Cola in stabilizacije Applovih vrednostnih papirjev, ki so uravnotežili izgube Tesle. Medtem so terminske pogodbe EUROSTOXX 50 zrasle za 0,2 odstotka, medtem ko so se terminske pogodbe na londonski FTSE znižale za 0,05 odstotka.
Na ameriškem trgu so terminske pogodbe Nasdaq pridobile 0,08 odstotka, terminske pogodbe S&P 500 pa so rahlo zdrsnile za 0,02 odstotka. Analitiki poudarjajo, da Powellov umirjen ton in previdna rast azijskih trgov kažejo na tržno okolje, ki je trenutno osredotočeno predvsem na inflacijska tveganja in jasno denarno politiko.
Kitajski indeks modrih čipov CSI300 je izgubil 0,29 odstotka, medtem ko je Shanghai Composite Index padel za 0,16 odstotka. V nasprotju s tem je hongkonški indeks Hang Seng napredoval za 0,7 odstotka, pri čemer so delnice Alibabe v Hongkongu poskočile za več kot 5 odstotkov po poročanju, da podjetje sodeluje z Applom pri razvoju funkcij umetne inteligence za uporabnike iPhonov na Kitajskem.
Japonski indeks Nikkei se je povečal za 0,25 odstotka pred objavo poslovnih rezultatov podjetja SoftBank Group.
Donosi ameriških obveznic in pričakovanja trga
Donosi ameriških zakladniških obveznic so po Powellovem pričanju ostali stabilni, vlagatelji pa so svojo pozornost preusmerili na prihajajoče podatke o cenah življenjskih potrebščin. Donos 10-letnih ameriških državnih obveznic se je ohranil blizu najvišje vrednosti v zadnjem tednu pri 4,5332 odstotka, medtem ko se je dvoletni donos ustalil pri 4,2917 odstotka.
Trgi postopoma zmanjšujejo pričakovanja glede morebitnega znižanja obrestnih mer s strani Federal Reserve v letošnjem letu. Večina vlagateljev zdaj pričakuje, da bo centralna banka ohranila obrestne mere nespremenjene vsaj do marčevskega in majskega zasedanja. Powell je v torek izjavil, da je ameriško gospodarstvo v “precej dobrem položaju”, pri čemer je dodal, da Fed ne bo hitel z zniževanjem obrestnih mer, razen če bi inflacija še dodatno upadla ali bi trg dela pokazal znake šibkosti.
Gibanje valut in surovin
Rast ameriškega dolarja, ki jo je sprva spodbudila napoved novih carin, se je v sredo umirila. Dolar je zmerno oslabel proti večini glavnih svetovnih valut, razen proti jenu. Evro je pridobil 0,02 odstotka in dosegel vrednost 1,0363 ameriškega dolarja, britanski funt pa se je zvišal za 0,04 odstotka na 1,2451 ameriškega dolarja. Avstralski dolar je pridobil 0,06 odstotka in dosegel vrednost 0,6299 ameriškega dolarja.
Trgovci s tujimi valutami poudarjajo, da je v zadnjih dveh tednih prihajalo do precejšnje nestanovitnosti zaradi novic o carinah. Kljub temu analitiki opozarjajo, da napovedi ne pomenijo nujno, da bodo carine dejansko uvedene v obsegu, kot ga Trump napoveduje.
Japonski jen je oslabel za več kot 0,5 odstotka in dosegel tečaj 153,35 jena za ameriški dolar. Guverner japonske centralne banke Kazuo Ueda je dejal, da bo centralna banka še naprej sledila svoji denarni politiki z dolgoročnim ciljem doseganja stabilne inflacije pri 2 odstotkih.
Cene nafte so se umaknile z nedavnih najvišjih vrednosti, ki so bile dosežene zaradi skrbi glede ponudbe iz Rusije in Irana. Surova nafta Brent je padla za 0,36 odstotka na 76,72 ameriškega dolarja za sod, medtem ko je ameriška nafta izgubila 0,41 odstotka in dosegla 73,02 ameriškega dolarja za sod.
Cena zlata je ostala blizu rekordnih ravni in je znašala 2.894 ameriških dolarjev za unčo.
Portal24; Foto: Vecteezy