Delo od doma v Nemčiji kljub rahlemu upadu še vedno priljubljeno
Več let po pandemiji koronavirusa je obseg dela od doma v Nemčiji še vedno na visoki ravni, čeprav je v primerjavi s prejšnjimi leti rahlo upadlo, je sporočil zvezni statistični urad v Wiesbadnu. V letu 2023 je 23,5 odstotka zaposlenih v celoti ali delno delalo od doma, kar je rahlo zmanjšanje v primerjavi s prejšnjimi leti.
Število tistih, ki vsak dan delajo od doma, se je predvsem zmanjšalo. Kljub temu se je delež zaposlenih, ki delajo od doma, v primerjavi z obdobjem pred pandemijo podvojil. Marca 2022 je delodajalcem prenehala obveznost omogočanja dela od doma, kadar koli ga je mogoče uskladiti z delovnimi procesi.
Najvišji odstotek tistih, ki delajo od doma, beležijo v IT sektorju, kjer skoraj 75 odstotkov zaposlenih dela v celoti ali delno od doma. Podobno visok odstotek beležijo v dejavnostih uprave, zavarovalništva in poslovnega svetovanja. Najnižji odstotek je v zdravstvu, kjer le 6,4 odstotka zaposlenih občasno dela od doma, ter v trgovini na drobno in gradbeništvu.
Dela od doma se večinoma poslužujejo mlajši zaposleni, stari od 25 do 44 let, kar analitiki povezujejo z možnostjo varstva otrok.
Nemčija je s temi vrednostmi dela od doma na sredini lestvice v primerjavi z drugimi članicami EU. Največji delež zaposlenih, ki delajo od doma, beležijo Nizozemci, Švedi in Finci, najmanjšega pa Bolgari, Romuni in Grki. Hrvaška se prav tako uvršča v spodnji del lestvice po številu zaposlenih, ki delajo od doma.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Pexels