Delo otrok: Temna plat rudarjenja litija v Nigeriji
Električna vozila, pametni telefoni, prenosniki in številne druge naprave, ki jih uporabljamo vsak dan, so odvisni od ključne sestavine – litija. Toda za pridobivanje te dragocene kovine pogosto plačujejo najšibkejši: otroci. V severni Nigeriji so nedavno razkrili grozljive razmere v nezakonitih rudnikih litija, kjer že petletni otroci delajo v nevarnih razmerah, da bi preživeli.
Rudarjenje litija je nevarno delo. Delavci, pogosto brez zaščitne opreme, se spustijo v globoke, temne jame, kjer s preprostimi orodji lomijo skale, navaja Euronews. Tveganja, kot so zasutje rovov, eksplozije dinamita in stiki s strupenimi snovmi, so stalnica. Med delavci so tudi otroci, ki zaradi revščine opustijo šolanje in postanejo del te senčne industrije.
Petletni Zakaria Danladi in njegovi vrstniki delajo po cele dneve, razvrščajo rude in pakirajo težke vreče litija. Ti otroci niso le žrtve izkoriščanja, temveč tudi žrtve revščine in pomanjkanja izobraževalnih priložnosti.
Revščina in preživetje
Revščina je glavni razlog, zakaj številni Nigerijci, vključno z otroki, vstopijo v to nevarno industrijo. Abdullahi Sabiu, ki že leta dela kot rudar, priznava tveganja, vendar poudarja, da nima izbire. “Moram poskrbeti za svojo družino,” pravi. Njegovo delo in delo drugih rudarjev je pogosto odvisno od nezakonitih trgovcev, ki minerale iz Nigerije preusmerijo na globalne trge, vključno s Kitajsko, kjer je povpraševanje po litiju ogromno.
Kitajska prevladuje v svetovni dobavni verigi za obnovljivo energijo, a njena vpletenost v Nigeriji ni brez polemik. Kitajska podjetja in državljani so pogosto obtoženi nedovoljenega rudarjenja, izkoriščevalskega dela in uničevanja okolja.
Cena nezakonitega rudarjenja
Nezakonito rudarjenje litija ima za Nigerijo visoko ceno. Poleg izkoriščanja otrok in uničenja okolja država izgublja milijarde dolarjev prihodkov zaradi nezakonite trgovine. Parlamentarna preiskava je razkrila, da ta industrija spodbuja negotovost in nemire, zlasti na severu države.
Nigerijski predsednik Bola Tinubu je nezakonito rudarjenje označil za enega glavnih vzrokov za naraščajoče konflikte v regiji. Oblasti so v zadnjih mesecih začele aretacije nezakonitih rudarjev in trgovcev, vključno s tujci, vendar se industrija zaradi pomanjkanja regulacije še naprej širi.
Kljub mednarodni zavezanosti k trajnostnemu razvoju in prehodu na obnovljivo energijo ostaja vprašanje: kako se bodo soočili z etičnimi dilemami, ki spremljajo rudarjenje litija? Brez konkretnih ukrepov bo cena za naše električne naprave še naprej breme najranljivejših – otrok, katerih prihodnost je ujeta v temnih jamah nigerijskih rudnikov.
Odgovornost leži na globalni skupnosti, da zagotovi pravično in varno pridobivanje mineralov, ki poganjajo naše vsakdanje življenje.
Portal24; Foto: Portal24 (AI/Dall-e/ChatGPT)]