Dijaki z ministrom Logajem o varnosti: Država mora ukrepati

Minister Logaj je dijakom vsebinsko pojasnil različne vidike delovanja vzgojno-izobraževalnega sistema na področju srednjega šolstva. | [Foto: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje]

Dijaki z ministrom Logajem o varnosti: Država mora ukrepati

Predstavniki dijakov so se po nedavnem požaru v ljubljanskem dijaškem domu srečali z ministrom za vzgojo in izobraževanje Vinkom Logajem. Na sestanku so izpostavili potrebo po izboljšanju varnosti v dijaških domovih in šolah, hkrati pa odprli tudi vprašanja štipendij in javnega prevoza. Po poročanju MMC RTV SLO so sodelujoči sestanek ocenili kot konstruktiven in produktiven.

Sestanek je bil prvi uradni pogovor med dijaškimi predstavniki in ministrom po požaru v Dijaškem in študentskem domu Ljubljana, ki je sprožil ostre odzive. Dijaška organizacija Slovenije (DOS) je ob tem pozvala k odstopu ministra Logaja in premierja Roberta Goloba.

Po navedbah predsednika Dijaške skupnosti Celje Nika Slemenška je bila ključna tema sestanka varnost v šolah in dijaških domovih. “Država mora večjo pozornost usmeriti predvsem v varnost dijakov in dijaških domov, nikakor nam ne sme primanjkovati sredstev za zaščitne ukrepe,” je dejal. Po poročanju MMC RTV SLO so predstavniki dijakov zahtevali, da postanejo javljalniki požara obvezni tudi v starejših stavbah, saj trenutna zakonodaja tega ne določa.

Odgovornost in rešitve

Član predsedstva DOS-a Jan Žebret je izpostavil potrebo po prevzemu objektivne politične odgovornosti za požar. “Zahtevamo celovit pregled sistemov protipožarne zaščite v vseh dijaških domovih po Sloveniji,” je dejal in dodal, da so z ministrom vzpostavili dober dialog.

Na sestanku so obravnavali tudi vprašanja javnega prevoza in štipendij. “Prav tako smo odprli debato o dijaških izkaznicah, ki je sicer nismo dokončali. Dogovorili smo se, da se bomo čez nekaj mesecev zopet sestali in to temo dokončali,” je povedal Žebret. Slemenšek je opozoril na težave celjske regije, kjer so dijaki na začetku leta ostali brez določenih avtobusnih linij. “Z ministrom smo o tem danes govorili in veseli me, da nam je zagotovil, da takšne eskalacije sistema v prihodnosti ne bo dopustil,” je dodal.

Stališča dijakov do sprememb v šolskem sistemu

Dijaška skupnost Celje je na sestanku izrazila tudi nasprotovanje predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki bi ministru omogočila neposredno razrešitev ravnateljev. Po njihovem mnenju bi to vodilo v dodatno politizacijo šolstva.

Po poročanju MMC RTV SLO so predstavniki dijakov pred srečanjem izrazili pričakovanja, da bo prineslo konkretne odgovore. V izjavi za javnost so opozorili na stagnacijo šolskega sistema in nepripravljenost na varnostne grožnje ter nesreče. “V Sloveniji smo priča stagniranju šolskega sistema, nepripravljenosti na grožnje in nesreče, zastarelim načinom izobraževanja ter prelaganju odgovornosti z ene strani na drugo,” so zapisali.

Izpostavili so tudi težave z nasilnimi izgredi v šolah ter grožnjami z bombnimi napadi. “Ob vsem tem nas prevzemajo občutki, da res čakamo na najhujše, namesto da bi ukrepali in preoblikovali šolski prostor v prijazno okolje,” so dodali.

Minister Logaj je ocenil, da se reševanje težav dijakov že odvija in da bodo dijaki vključeni v nadaljnje razprave o prevozih, štipendijah in drugih aktualnih vprašanjih. Dogovorili so se, da bodo v prihodnje ponovno preverili napredek pri reševanju odprtih vprašanj.

Portal24; Foto: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje