Direktor Sava Re kritičen do ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, minister miri

Direktor pozavarovalnice Sava Re kritičen do ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, minister miri

Predsednik uprave pozavarovalnice Sava Re Marko Jazbec je na dnevu zavarovalništva v Portorožu državo glede ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ocenil precej kritično. Meni, da je država izbrala napačno pot. Pot, ki povzroča tveganja, da reforme ne bodo izpeljane na način, ki ne bo oškodoval zavarovalnic.

Jazbec je kot uvodni govornik izrazil podporo preoblikovanju ali ukinjanju dopolnilnega zavarovanja. Vendar je poudaril, da je treba to storiti z dobro premišljeno reformo financiranja javnega zdravstva, ob aktivnem sodelovanju države in zavarovalnic. Po njegovem mnenju je v Evropi na voljo več kot dovolj referenčnih modelov.

Ocenjuje, da država ni izbrala pravilne poti: “Za kratkoročni prihranek 10 evrov na zavarovanca na mesec je država ustvarila visoka sistemska tveganja in neravnovesja v zavarovalništvu ter javnih financah.” Poudarja, da gre za fiskalna tveganja in tveganje nestabilnosti finančnega sistema v Sloveniji ter nestabilno okolje za tuje neposredne investicije.

Zatrdil je, da imajo zavarovanci iz dopolnilnega zavarovanja velike koristi in da so višje cene ter povečane potrebe po zdravstvenih storitvah “sprožile potrebo po dvigu cen zavarovanj”. Po njegovem mnenju bi podražitev ne zmanjšala bistveno “visokih koristi”, ki jih imajo najbolj potrebni zdravstveni uporabniki od dopolnilnega zavarovanja.

Opozoril je tudi, da je navedbe o visokih dobičkih zdravstvenih zavarovalnic v letih 2020 in 2021 označil za demagoške. “S temi presežki so bile krite povečane storitve zdravstvenega varstva lani in letos, zato zavarovalnice niso imele potrebe po hitenju s podražitvami,” je pojasnil.

Po njegovih besedah ​​je zavarovalništvo v Sloveniji nikoli ni predstavljalo elementa nestabilnosti. Zdaj pa se je znašlo na političnem sramotilnem stebru, namesto da bi bilo del širše rešitve sistemskega financiranja zdravstva v Sloveniji.

Odziv ministra Klemna Boštjančiča

Minister za finance Klemen Boštjančič je povedal, da se je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zaradi političnih razmer zgodila hitreje, kot so načrtovali. Sprva naj bi se to zgodilo leta 2025. Na ministrstvu podpirajo ukinitev in jo bodo tudi izpeljali, je zatrdil. Prav tako podpirajo cilje in vsebinske rešitve novele zakona o zdravstvenem varstvu. Pri slednjem se zavedajo izzivov, povezanih z urejanjem tega področja, je dodal minister.

Po besedah ​​Boštjančiča bo pokojninska reforma podpirala celoten finančni sistem, vključno z zavarovalniškim sektorjem. Napovedal je, da bodo reformo izvedli na način, ki bo omogočal rast finančnega sektorja, vključno z zavarovalnicami. Poudaril je tudi, da bo gradnja stanovanj zanimiva tudi za zavarovalnice.

Poleg tega želi Boštjančič dokazati drugim resorjem, da lahko s sodelovanjem doseže veliko več kot s poceni političnimi izjavami, ki kritizirajo kapital in gospodarstvo. To vidi kot eno svojih najpomembnejših nalog.

Pred predstavniki zavarovalnic je minister poudaril, da se celoten finančni sistem sooča z veliko krivico, saj politika, tako leva kot desna, krivi “grde banke” in širši finančni sistem, v katerega so tako vključene tudi zavarovalnice, ki pa niso ne krive ne dolžne.

vir Foto: STA Portal24