Dobri sosedje bodo zelje zaščitili pred škodljivci in boleznimi
Dobri rastlinski sosedje so zlata vredni. Z medsebojnim delovanjem različnih rastlinskih vrst je mogoče v celoti izkoristiti reproduktivni potencial tal, povečati pridelek, izboljšati videz in okus plodov, imunost in zaščititi pridelek.
Največkrat govorimo o papriki, paradižniku, kumarah, pozabljamo pa na veliko skupino kapusnic, ki jih pogosto gojimo. Napadajo jih številni mladiči in bolezni.
Začimbnice in dišavnice
Pri zaščiti so nam lahko v pomoč zdravilne in začimbne rastline, kot so rožmarin, žajbelj in sivka. Ker vse tri vrste tvorijo velike grme, je treba skrbno oceniti razdaljo med rastlinami. Zaradi aromatičnega vonja odganjajo veliko število škodljivcev, v manjši meri tudi polže. Veliko prispevajo k zaščiti pred kapusovim moljem, ki ne prenese njihovega vonja.
Seznam koristnih zdravilnih zelišč, cvetov in začimb lahko dopolnimo z ognjičem, kamilico in koprom. Ognjič zmanjšuje populacijo škodljivih ogorčic v tleh, vonj pa odganja molje, metulje in privablja parazitske ose. Ne pozabite na žametnico, ki ji pravijo zaščitnica zelja pred ogorčicami in škodljivci.
Kamilica bogati zemljo z dušikom, privablja koristne žuželke in spodbuja razvoj koristnih talnih bakterij.
Od cvetličnih vrst se dobro ujame veliko kapucinko. Prekriva zemljo, zmanjšuje izgubo vode zaradi izhlapevanja. Polži so lahko problem. Prednost je v tem, da nase pritegne listne uši in ličinke ter vam omogoča, da preprečite napade na gojene rastline. Deluje kot past za škodljivce. Ne gre pozabiti na timijan, meto, timijan, koper.
In dobri sosedje zelenjave?
Rdeča čebula, drobnjak so prava izbira, v nekaterih primerih pa je česen lahko izjema. Ne smemo jih saditi preblizu. Ščitijo pred kapusovim moljem, ušmi, tobačnim moljem, pršicami, ličinkami in drugimi škodljivimi vrstami. Poleg tega ta vonj ne ustreza zajcem in srnam. Stroke česna lahko dodamo pripravku ekoloških sredstev proti glivičnim in bakterijskim obolenjem. Dodajajo jih tudi pripravkom iz neema.
Kot dobri sosedje so se izkazale stročnice , kot so grah, bob, detelja. Njihova prednost je, da zemljo obogatijo z dušikom. Deteljica pokriva površino kot pokrovni posevek, preprečuje erozijo, izboljšuje vodno-zračni režim tal in preprečuje rast plevela. Prav tako metuljnice varujejo pred nekaterimi škodljivci in boleznimi.
V bližini zelja se izogibajte se sajenju jagod, špargljev, bučk, redkvic, saj tekmujejo z gojenimi rastlinami za rastlinska hranila, prostor, vodo in sončno svetlobo. Pogosto so namreč vir verticilijske uvelosti.