Dogajanje na Bližnjem vzhodu vpliva na delnice in obveznice
Azijske delnice so doživele padec, saj je naraščajoče tveganje širšega konflikta na Bližnjem vzhodu vplivalo na razpoloženje v tednu, ki je že tako poln pomembnih podatkov o gospodarski rasti in inflaciji v ZDA ter dobičkov nekaterih največjih svetovnih tehnoloških podjetij.
Obveznice so se tudi soočile s pritiskom, saj so se donosi ameriških 10-letnih zakladniških vrednostnih papirjev povzpeli na mejo 5,0 odstotkov. Slednje je povečalo stroške izposojanja po vsem svetu in postavilo na preizkušnjo vrednotenja delnic.
Vikend je prinesel poslabšanje razmer na Bližnjem vzhodu, ko je zaveznik Izrael udaril po Gazi, obenem pa so se spopadi na meji z Libanonom zaostrili. Washington je izdal opozorilo o pomembnih tveganjih za interese ZDA v regiji.
Evropska centralna banka in kanadska banka sta prav tako načrtovali sestanke o monetarni politiki. Čeprav dvigov obrestnih mer ni pričakovati, bodo vlagatelji pozorno spremljali smernice glede prihodnjih premikov na trgu terminskih pogodb.
Naraščanje donosnosti obveznic je postavilo pod vprašaj vrednotenja delnic, kar je v preteklem tednu privedlo do padca večine glavnih indeksov. Nestabilnost na ameriškem delniškem trgu se je odražala v najvišji vrednosti “indeksa strahu” nestanovitosti VIX od marca.
Indeksi
V ponedeljek je MSCI indeks zdrsnil za 0,4 odstotka na najnižjo vrednost v skoraj enem letu. Kitajski indeks modrih žetonov (.CSI300) je izgubil 0,7 odstotka, kar predstavlja najslabši rezultat od začetka leta 2019.
Podobno so se odzvali japonski Nikkei in južnokorejski trg, ki sta se znižala za 0,4 odstotka. Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 in terminske pogodbe FTSE so ostale nespremenjene. Terminske pogodbe S&P 500. Terminske pogodbe Nasdaq so pridobile 0,2 odstotka.
Pričakuje se, da bo močno povpraševanje potrošnikov podprlo dobičke. Podatki o ameriškem bruto domačem proizvodu ta teden pa naj bi pokazali neverjetnih 4,2 odstotka na letni ravni, nominalna rast pa naj bi dosegla celo 7 odstotkov.
Glavni ekonomist JPMorgan, Bruce Kasman, je povedal: “Skromno povečanje števila opravljenih ur v zadnjem četrtletju kaže na močno povečanje produktivnosti in skokovit porast dobičkov podjetij. Ker si dohodki podjetij in gospodinjstev delijo koristi tega nominalnega povečanja dejavnosti, se temeljna odpornost zasebnega sektorja ZDA krepi.”
Valute, nafta, zlato
Uspešnost ZDA je podprla dolar, čeprav je grožnja japonske intervencije trenutno omejila njegovo vrednost okoli 150,00 jenov. Dolar se je nazadnje trgoval pri 149,90 jena, tik pod nedavno najvišjo vrednostjo 150,16.
Donosnosti na Japonskem so naraščale. Časopis Nikkei je namreč poročal, da japonska centralna banka razpravlja o nadaljnji prilagoditvi svoje politike nadzora krivulje donosnosti, kar bi lahko bilo objavljeno na političnem sestanku 31. oktobra.
Evro se je obdržal nespremenjen pri 1,0582 dolarja. Švicarski frank je ostal pri 0,8927 za dolar, saj so bili v zadnjih nekaj tednih deležni tokov varnega zatočišča.
Zlato še naprej privablja vlagatelje kot varno zatočišče, saj je dosegle ceno 1.970 dolarjev za unčo, kar je najvišja vrednost od maja prejšnjega leta.
Cene nafte so se nekoliko umirile, saj vsaj za zdaj ni bilo motenj v dobavi iz Bližnjega vzhoda. Brent se je nazadnje pocenil za 73 centov na 91,43 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 82 centov na 87,26 dolarja.
Foto: Portal24