Dolar blizu najvišje vrednosti v tednu, jen presegel 150 za dolar
Dolar je ohranil stabilnost, gibal se je blizu najvišje vrednosti v tednu. Donosi zakladnice so se povečali, apetit vlagateljev za bolj tvegane valute pa je upadel. Japonski jen je presegel mejo 150 jenov za dolar, kar je povzročilo zaskrbljenost trgovcev zaradi možnosti intervencije.
Japonski jen je čez noč dosegel novo najnižjo vrednost v enem letu pri 150,32 jenov za dolar, nazadnje pa se je ustalil pri 150,26. Japonski finančni minister Shunichi Suzuki je v četrtek opozoril vlagatelje pred nadaljnjo prodajo jena, pri čemer je dejal, da oblasti pozorno spremljajo situacijo. “Spremljam tržne premike z občutkom nujnosti,” je povedal novinarjem na svojem ministrstvu. Črtica pod pragom 150 se dojema kot nevarno območje, ki bi lahko sprožilo posredovanje japonskih oblasti, čeprav Suzuki ni neposredno komentiral možnosti posredovanja.
Podatki o ameriškem BDP, ki bodo objavljeni pozneje v četrtek, predstavljajo ključno tveganje za razmerje med dolarjem in jenom, kot je poudarila Carol Kong, valutna strateginja pri Commonwealth Bank of Australia. Po njenih besedah bi lahko močno poročilo povečalo donosnost v ZDA in prisililo jen v preizkušanje novih nizkih vrednosti.
Nedavno povečanje svetovnih obrestnih mer postavlja pritisk na japonsko centralno banko, da razmisli o spremembi nadzora nad donosnostjo obveznic v prihodnjem tednu. Po poročanju Reutersa se razpravlja o možnosti dviga obstoječe zgornje meje donosa, ki je bila določena pred tremi meseci.
Avstralski dolar je padel na najnižjo vrednost v zadnjih 11 mesecih, z 0,6276 dolarja. Nazadnje se je ustalil pri 0,6287 dolarja, kar je pomenilo padec za 0,35 odstotka. Visoka stopnja inflacije v sredo je spodbudila pričakovanja o nadaljnjem dvigu obrestnih mer.
Novozelandski dolar se je prav tako dotaknil 11-mesečnega dna, pri 0,5780 dolarja. Nazadnje se je znižal za 0,22 odstotka na 0,5788 dolarja.
ZDA
Referenčna donosnost 10-letnih ameriških zakladniških obveznic se je nekoliko povečala in se približala 16-letnemu vrhu 5,0 odstotka, ki je bil za kratek čas presežen v ponedeljek. V četrtek zjutraj se je 10-letni donos povečal za 1 bazično točko na 4,964 odstotka.
Različni dobički ameriških podjetij so vplivali na razpoloženje glede tveganja na trgih. Rodrigo Catril, višji devizni strateg pri National Australia Bank, je dejal: “Trgi kažejo znake nelagodja, saj so rezultati dobičkov ameriških podjetij dodaten vir volatilnosti.”
Kanadski dolar se je znižal za 0,07 odstotka v primerjavi z ameriškim dolarjem, dosegel pa je vrednost 1,38 dolarja. Kanadska centralna banka je svojo ključno obrestno mero namreč pustila nespremenjeno pri 5,0 odstotka. Slednje je bilo sicer pričakovano, vendar je pustila odprta vrata za morebitne dvige obrestnih mer za obvladovanje inflacije.
Evro
Evro se je malo spremenil pri 1,0562 dolarja pred pričakovano politično odločitvijo Evropske centralne banke pozneje v dnevu. Pričakuje se, da bo ECB obrestne mere ohranila nespremenjene na rekordno visoki ravni, kar bo prekinilo 15-mesečni niz dvigovanja. Morda pa bodo razpravljali o hitrejšem zmanjšanju svojega prevelikega portfelja državnega dolga, medtem ko se spopadajo s pretirano inflacijo. Carol Kong iz CBA je izjavila: “Z mehkim evropskim gospodarstvom in umirjanjem inflacije pričakujemo, da se bo pozornost kmalu preusmerila na verjeten čas znižanja obrestnih mer.”
Britanski funt se je nazadnje trgoval pri 1,2097 dolarja, kar je pomenilo padec za 0,09 odstotka na dan, in kaže na tedenski padec za 0,5 odstotka.
V primerjavi s košarico valut je bil dolar vreden 106,58, kar je malo manj od enotedenske najvišje vrednosti 106,61, dosežene v sredo.
V svetu kriptovalut je bitcoin nazadnje padel za 0,04 odstotka na 34.665,00 USD. Največja kriptovaluta na svetu je ta teden narasla za 15 odstotkov na podlagi špekulacij, da bo sklad za bitcoin, ki se trguje na borzi, postal neizbežen.
Foto: Pexels