Dolar niha, zlato rahlo preseglo rekordno vrednost

ZlatoZlato [Foto: Freepik]

Dolar niha, zlato rahlo preseglo rekordno vrednost

Finančni trgi so teden začeli teden mešano. Terminske pogodbe na delnice v ZDA so zrasle, dolar pa niha zaradi svežih podatkov, kitajskih zaslužkov in grožnje strmega povišanja carin v ZDA, ki se približuje na obzorju.

Terminske pogodbe na indeks S&P 500 so se zjutraj v Aziji dvignile za približno 0,6 odstotka. Terminske pogodbe na Nasdaq so 100 zrasle za 0,8 odstotka, piše Reuters. Na azijskih trgih sta japonski Nikkei in hongkonški Hang Seng prav tako pokazala rast, oba za približno 0,2 odstotka. Evro, ki je prejšnji teden nekoliko izgubil vrednost, se je v začetku trgovanja podražil za približno 0,2 odstotka in dosegel 1,0835 dolarja. Na trgih v razvoju je turška lira ostala pod pritiskom, saj je zaprtje glavnega tekmeca predsednika Tayyipa Erdogana povzročilo nemir med vlagatelji.

V Avstraliji je delnica proizvajalca vlaknastega cementa James Hardie padla za 12 odstotkov. Podjetje je pred tem namreč napovedalo nakup ameriškega proizvajalca zunanjih gradbenih izdelkov AZEK Company za 8,8 milijarde dolarjev v gotovini in delnicah. Teden prinaša tudi ključne gospodarske kazalnike, kot so globalni indeksi nabavnih menedžerjev, podatki o inflaciji v Avstraliji in na Japonskem, posodobitev proračuna v Veliki Britaniji ter pričakovani zaslužki velikih kitajskih podjetij.

Tarifna negotovost v središču pozornosti

Trge bodo najverjetneje usmerjale novice o načrtih predsednika ZDA Donalda Trumpa za uvedbo globalnih vzajemnih carin, ki naj bi začele veljati 2. aprila. Analitiki pravijo, da po nestanovitnem mesecu za delnice, obveznice in valute ni jasne trgovinske priložnosti. Chris Weston, vodja raziskav pri Pepperstonu, je dejal: “Zelo težko je zares oblikovati strukturno igro.” Dodal je, da je strah pred upočasnitvijo največjega svetovnega gospodarstva sprožil tedne razprodaje dolarjev in delnic ter dvig donosnosti zakladnic. “Vse, kar poveča verjetnost recesije ali stagflacijskega okolja, nas spravi v paniko,” je še opozoril.

Trump je napovedal zapleten niz carin za naslednji teden, čeprav podrobnosti ostajajo nejasne. Predvideva se, da bodo carine odražale vpliv tujih carin in davkov na dodano vrednost na uvoz. S&P 500 je v petek sicer zrasel, saj je Trump nakazal možnost prožnosti, a trgovci po dveh mesecih nihanj – vključno z udarci carin na Kitajsko, Mehiko in Kanado – previdno stavijo na njegovo pripravljenost za sklepanje poslov.

Donosi obveznic in rast delnic v Hongkongu

Donosnost desetletnih ameriških državnih obveznic je od sredine februarja padla za skoraj 40 bazičnih točk in je nazadnje stagnirala pri 4,27 odstotka. Ameriške delnice so privabile vlagatelje v tujino, kar je privedlo do močne rasti v Hongkongu in Evropi, medtem ko je Wall Street izgubljal tla. Delnice v Hongkongu so letos zrasle za 18 odstotkov, kar je največja rast na katerem koli večjem trgu, a padec za 4,4 odstotka v dveh sejah konec prejšnjega tedna kaže na zaustavitev denarnega toka, saj trgovci tehtajo nadaljnje korake.

V središču pozornosti bodo zaslužki kitajskega proizvajalca avtomobilov BYD, video platforme Kuaishou, pa tudi kitajskih bank in nepremičninskih razvijalcev. V ZDA bosta diskontni trgovec Dollar Tree in prodajalec športnih oblačil Lululemon prav tako objavila rezultate. Zlato je rahlo preseglo rekordno vrednost prejšnjega tedna in doseglo 3.021 dolarja za unčo, medtem ko je bitcoin ostal pri 85.860 dolarjih. Bob Savage iz BNY je poudaril: “Denar in varna zavetja ostajajo protiutež večjim premikom v strategiji.”

Portal24; Foto: Freepik