Dolgotrajna oskrba: Občinam na voljo tudi posebni klicni center
Ministrstvo za solidarno prihodnost je na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani, namenjeno vzpostavitvi sistema dolgotrajne oskrbe. Minister Simon Maljevac je ob tej priložnosti napovedal vzpostavitev posebnega klicnega centra, ki bo nudil dodatno pomoč občinam pri implementaciji sistema.
Občine imajo pri uvajanju dolgotrajne oskrbe pomembno vlogo, saj so zadolžene za oblikovanje mreže izvajalcev. Po poročanju MMC RTV SLO so ministrstvo in lokalne skupnosti že opravili regijske obiske, kjer so preučevali situacijo na terenu. Rešitve se med občinami razlikujejo – nekatere ustanavljajo javne zavode, druge podeljujejo koncesije, tretje pa nalogo zaupajo že obstoječim zavodom.
Na srečanju so župani izmenjali dobre prakse in reševali konkretne izzive. Minister Maljevac je poudaril, da je prehodno obdobje ključno za vzpostavitev učinkovitega sistema: “Prizadevamo si, da bi vsi deležniki prejeli ustrezne informacije in podporo, zato bo na voljo tudi poseben klicni center.” Dodal je, da morajo občine izvajalce vzpostaviti najpozneje do maja, saj bodo prve storitve za uporabnike na voljo s 1. julijem.
V javni obravnavi je trenutno tudi novela zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo omogočila upokojencem, da postanejo oskrbovalci družinskih članov. Poleg tega novela ureja delovne pogoje oskrbovalcev ter avtomatičen prehod invalidov v dolgotrajno oskrbo. Po poročanju MMC RTV SLO novela ne predvideva sprememb v časovnici uvajanja sistema.
Občine že izvajajo priprave
Celjski župan Matija Kovač je izpostavil, da imajo občine s sistemom dolgotrajne oskrbe veliko dela: “Storili smo že pomembne korake, a je še nekaj neznank, ki jih je današnje srečanje v veliki meri odpravilo.” Celjska občina je skupaj z drugimi občinami za izvajalca izbrala Dom ob Savinji, ki se trenutno prilagaja novim zahtevam. Po njegovih besedah v prihodnjih tednih načrtujejo razpis za koordinatorja in iskanje kadrov, ki bodo izvajali storitve.
Tudi v Kočevju se pripravljajo na zagon dolgotrajne oskrbe. Župan Gregor Košir je povedal, da bo storitve izvajal novoustanovljeni zavod: “Pred nami je nekaj mesecev za zagon, nato pa še kakšno leto ali dve prilagajanja in nadgrajevanja sistema.” Prve zaposlitve načrtujejo maja, pri čemer se zaradi pomanjkanja kadra povezujejo s srednjo šolo in ljudsko univerzo v Kočevju. “Če nam ministrstvo ne bo ponudilo programa, razmišljamo, da bi sami sponzorirali izobraževanje in omogočili prekvalifikacijo zainteresiranim, ki bi se nato zaposlili v našem zavodu,” je še dodal.
Minister Maljevac se zaveda, da bo začetno obdobje polno izzivov, a po njegovih besedah bo sistem uvajan postopno, podobno kot pri lanskem uvajanju storitve oskrbovalca družinskega člana. Po poročanju MMC RTV SLO je zdaj v sistem vključenih že 1000 uporabnikov, vsak mesec pa se številka poveča za 100.
Portal24; Foto: Pixabay/ sabinevanerp