Donald Trump reševanje ukrajinske krize zaupal generalu Kelloggu

ByAna Koren

28. novembra, 2024
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acting_NSA.jpgKeith Kellogg [Foto: Wikimedia/JKTKMM]

Donald Trump reševanje ukrajinske krize zaupal generalu Kelloggu

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je za ukrajinskega odposlanca imenoval upokojenega generala Keitha Kellogga. Kellogg bo zadolžen za posredovanje pri reševanju rusko-ukrajinske vojne. Trump, ki je med svojo kampanjo obljubljal hitro rešitev konflikta, si prizadeva doseči prekinitev ognja med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Keith Kellogg, 80-letni veteran z bogatimi izkušnjami na področju nacionalne varnosti, je dolgoletni Trumpov podpornik in nekdanji svetovalec za nacionalno varnost. V preteklosti je služboval na več pomembnih položajih. Kellogg je bil med drugim tudi vodja osebja v Svetu za nacionalno varnost Bele hiše in kot svetovalec nekdanjega podpredsednika Mika Pencea.

Trump je ob imenovanju Kellogga izjavil: “Keith je vodil ugledno vojaško in poslovno kariero ter ima bogate izkušnje pri upravljanju občutljivih vprašanj nacionalne varnosti. Prepričan sem, da bo odlično prispeval k našim prizadevanjem za hitro in učinkovito rešitev konflikta.”

Kritike in skrb glede prihodnje vojaške pomoči

Trumpove poteze pa med nekaterimi vzbujajo zaskrbljenost, zlasti med podporniki Ukrajine, navaja AFP. Kritiki opozarjajo, da bi lahko njegova administracija pritisnila na Kijev, da sprejme pogoje, ki vključujejo trajno odstopanje okupiranih ozemelj ali zavrnitev pridružitve Natu. To bi lahko oslabilo ukrajinski položaj in spodkopalo njene dolgoročne interese.

ZDA so od začetka ruske invazije februarja 2022 Ukrajini namenile skoraj 60 milijard dolarjev za vojaško pomoč. Trumpova prihodnja administracija pa bi lahko te finančne tokove omejila, če bi Ukrajina zavrnila sodelovanje v mirovnih pogajanjih. Kellogg, ki je že pred tem v raziskovalnem dokumentu izrazil stališče, da bi morala biti ameriška vojaška pomoč pogojena z ukrajinsko pripravljenostjo na pogajanja, je to še dodatno potrdil: “ZDA bodo še naprej oboroževale Ukrajino, a pričakujemo sodelovanje v mirovnih pogajanjih.”

Ukrajinske vojaške izzive zaostruje pomanjkanje vojakov

Medtem ko ZDA še naprej zagotavljajo pomoč Ukrajini, se ta sooča z resnimi težavami pri mobilizaciji vojakov. Po ocenah ameriških uradnikov Ukrajina trenutno ne usposablja dovolj vojakov, da bi nadomestila izgube na bojišču. Država se sooča z naraščajočim številom padlih vojakov, kroničnim pomanjkanjem prostovoljcev in staranjem prebivalstva.

Ukrajinski predsednik Zelenski je že sprejel ukrepe za povečanje vpoklicne baze, vključno z znižanjem minimalne starosti za vpoklic s 27 na 25 let. Kljub tem ukrepom pomanjkanje vojakov ostaja akutno. Povprečna starost ukrajinskega vojaka je 40 let. Slednje pa dodatno kaže na omejeno razpoložljivost mlajše delovne sile.

Ameriška administracija je pozvala Ukrajino, naj zniža najnižjo starost za vpoklic na 18 let, vendar se ukrajinske oblasti soočajo z dilemo, kako uravnotežiti zaščito mlajših generacij in ohranjanje nacionalne varnosti.

Izzivi mirovnih pogajanj

Trumpova strategija za reševanje konflikta med Ukrajino in Rusijo se sooča z večplastnimi izzivi. Ukrajinska stran je skeptična do možnosti sklepanja kompromisov, ki bi lahko vodili v trajne ozemeljske izgube. Na drugi strani pa Rusija vztraja pri svojih zahtevah, kar dodatno otežuje pogajalski proces.

Keith Kellogg, kot posebni odposlanec, bo imel ključno vlogo pri posredovanju med sprtima stranema in iskanju rešitev, ki bodo sprejemljive za obe strani. Trumpova napoved in imenovanje Kellogga tako nakazujeta, da bo prihodnja ameriška administracija ubrala bolj pragmatičen pristop.

Portal24; Foto: Wikimedia/JKTKMM