Donosi obveznic dosegli najvišje vrednosti v desetletju, trgi previdni

ByAna Koren

22. avgusta, 2023 , , , , ,
Delniški trgi [Foto: Pixabay]

Donosi obveznic dosežejo najvišje vrednosti v 10 letih, trgi previdni zaradi obrestnih stopenj

V torek so se donosi zakladniških obveznic po azijskih trgih povzpeli na najvišje ravni v zadnjem desetletju, saj so trgovci postali previdni glede trajanja morebitnega zvišanja obrestnih stopenj. Višje ne tvegane obrestne mere so hkrati zavirale delniške trge, čeprav je znižana stopnja donosnosti. Kitajski trgi so se medtem poskušali vrniti, vendar ostaja negotovost.

Referenčni donosi 10-letnih ameriških državnih obveznic so se zgodaj zjutraj v Tokiu dvignili za približno 2,5 bazične točke na 4,366 odstotka, kar je nadaljevalo nočno rast in doseglo najvišjo vrednost od leta 2007.

Donosi naraščajo, ko se cene obveznic znižujejo. Donosi 10-letnih obveznic v ZDA so se samo v tem mesecu povečali za skoraj 40 bazičnih točk. Indeks MSCI je zrasel za 0,4 odstotka, prednjačil pa je nestanoviten dvig na Kitajskem.

Indeks japonskega Nikkeija je pridobil 0,5 odstotka, k čemur sta prispevala padec japonskega jena čez noč, kar je pozitivno vplivalo na dobičke izvoznih podjetij, ter pozitiven vzgib s Wall Streeta, kjer se je indeks S&P 500 okrepil za 0,7 odstotka.

Terminske pogodbe S&P 500 so se v zgodnji trgovini znižale za približno 0,2 odstotka.

Razprodaja na trgih obveznic priteguje pozornost vlagateljev, saj nima jasnega sprožilca in ni povzročila večjih premikov v inflacijskih pričakovanjih. To pomeni, da so se “pravi” donosi, ki zmanjšujejo inflacijska pričakovanja, povečali.

“Ob upoštevanju tega ni nenavadno pričakovati pomembnega vpliva na kreditne in kapitalske tokove,” je povedal Vishnu Varathan, vodja ekonomije pri banki Mizuho v Singapurju. Omenjeno naj bi spodbudilo vlagatelje, da ponovno pretehtajo svoje prevzemanje tveganj.

ZDA

Skoraj 300 baznih točk, dodanih 10-letnim realnim donosom v ZDA od septembra 2021, predstavlja najbolj izrazito zaostritev realnih obrestnih stopenj v zadnjih 25 letih. To je izpostavil predsednik Federal Reserve, Jerome Powell, v petkovem govoru, kjer je opozoril, da bi se ta zaostritev lahko še stopnjevala.

“Powellove pripombe o politiki bi lahko še naprej podpirale, če ne že spodbujale, realne donose ameriških državnih obveznic, še posebej, če se koncept višjih nevtralnih obrestnih stopenj razširi skupaj s ponavljanjem fraze ‘višje za daljši čas’,” je še dodal Varathan.

V trgovanju čez noč je 10-letna realna obrestna mera presegla 2 odstotka.

Donosi državnih obveznic v Avstraliji, Koreji, Novi Zelandiji in na Japonskem so se v torek zvišali, pri čemer so donosi 10-letnih japonskih obveznic dosegli najvišjo vrednost od leta 2014, in sicer 0,66 odstotka.

Kitajska se odbija, ostali trgi prav tako pod pritiskom

Na azijskih trgih je bil torek dinamičen dan, saj so se donosi 10-letnih obveznic povzpeli na vrhunce zadnjega desetletja. Trgovci so postali previdni zaradi negotovosti glede obrestnih stopenj, kar je pritiskalo na delniške trge. Medtem pa se kitajski trgi trudijo okrevati, vendar ostajajo pod pritiskom zaradi slabih gospodarskih podatkov in nejasnih obljub s strani oblasti.

Indeks Hang Seng v Hongkongu se je trudil prekiniti sedemdnevni niz izgub. Težko je obdržati rast okoli 1 odstotka. Indeks je bil nestanoviten in se je do sredine dneva dvignil za 0,5 odstotka.

Delnice avstralskega rudarskega velikana BHP Group so padle za 1,3 odstotka. Podjetje je pred tem objavilo najšibkejši letni dobiček v treh letih. Kljub temu napovedujejo stabilizacijo kitajskega povpraševanja in okrepitev rasti v drugi polovici leta.

Valute

Kitajska je v ponedeljek razočarala trge z manjšimi znižanji obrestnih mer, kot so bila pričakovana. Kljub temu so odločno branili padajočo valuto.

Tudi valutni trg je bil v gibanju. Juan je bil blizu preizkusa najnižjih vrednosti od svetovne finančne krize, zato so državne banke prodajale dolarje na promptnem in offshore terminskem trgu. Valuta je bila v torek stabilna pri 7,2826 za dolar.

Japonski jen je bil prav tako pod nadzorom intervencij, saj je zdrsnil še pod ravni, na katerih so oblasti lani ukrepale. Jen se je stabiliziral pri 146,1 za dolar.

Evro, ki se je čez noč rahlo dvignil, je ostal trden pri 1,0906 dolarja. Medtem so bile valute Antipodean blizu devetmesečnih najnižjih vrednosti in se zdijo ranljive.

Cene nafte so se znižale z avgustovskih vrhov, terminske pogodbe za nafto Brent pa so bile nazadnje pri 84,42 dolarja.

Na evropskih trgih so cene plina čez noč skočile zaradi groženj stavk v avstralskih obratih za proizvodnjo utekočinjenega zemeljskega plina. Referenčni nizozemski plin se je avgusta povečal za skoraj 50 odstotkov.

Podatkovni koledar za torek je precej prazen, vendar se vlagatelji že pripravljajo na dobre novice, ko bo oblikovalec čipov Nvidia poročal v sredo, kar je delnico čez noč dvignilo za 8,5 odstotka.

vir Foto: Pixabay Portal24