Družinski psi izboljšujejo socialni in čustveni razvoj otrok

ByAna Koren

26. januarja, 2024 , , ,

Družinski psi izboljšujejo socialni in čustveni razvoj otrok

Vedno več dokazov potrjuje pozitiven vpliv družinskih psov na razvoj otrok. Nedavna raziskava, objavljena v reviji Pediatric Research, razkriva, da otroci, ki živijo v gospodinjstvih s psi, izkazujejo znake boljšega socialnega in čustvenega stanja v primerjavi z otroki, ki odraščajo v gospodinjstvih brez psov.

Raziskavo je izvedla skupina strokovnjakov z inštituta Telethon Kids in Univerze Zahodne Avstralije. Preučevali so več kot 16.400 gospodinjstev z otroki, starimi od dveh do pet let. Prav tako so analizirali podatke, zbrane med letoma 2015 in 2018 v okviru študije Playce. Starši otrok so izpolnjevali vprašalnike, ki so ocenjevali telesno aktivnost in socialno-čustveni razvoj otrok.

Presenetljivo je, da so otroci iz gospodinjstev s psi izkazovali 23 odstotkov manj možnosti za težave z izražanjem in prepoznavanjem čustev ter socialnimi interakcijami v primerjavi z otroki iz gospodinjstev brez psov. Poleg tega so imeli 30 odstotkov manj možnosti za asocialno vedenje.

Številni pozitivni učinki

Raziskava je pokazala, da ima že sama prisotnost družinskega psa v gospodinjstvu številne pozitivne učinke. Otroci, ki so se svojemu psu pridružili na pasjih sprehodih vsaj enkrat na teden, so imeli 36 odstotkov manj možnosti za slabši socialni in čustveni razvoj v primerjavi z otroki, ki so svojega družinskega psa sprehajali manj kot enkrat na teden. Poleg tega so imeli otroci, ki so se igrali s svojim psom trikrat ali večkrat na teden, 74 odstotkov večjo verjetnost za redno pozorno in skrbno vedenje.

Izredna profesorica Hayley Christian, avtorica raziskave, je poudarila, da je prisotnost psa v družini lahko izjemno koristna za razvoj in dobro počutje otrok. “Velika povezanost med otroki in njihovimi hišnimi ljubljenčki se lahko odraža v količini časa, preživetega ob skupni igri in sprehodu. Slednje lahko posledično spodbudi otrokov socialni in čustveni razvoj,” je dejala.

Kljub pozitivnim ugotovitvam raziskave avtorji opozarjajo, da zaradi opazovalne narave študije niso mogli določiti natančnega mehanizma, s katerim lastništvo psa koristi socialnemu in čustvenemu razvoju otrok. Prihodnje raziskave bodo morali raziskati tudi morebiten vpliv različnih vrst hišnih ljubljenčkov in otrokovo navezanost na njihov razvoj v življenju. Vendar pa je jasno, da je družinski pes lahko izredna dodana vrednost za otroke.

vir; Foto: Freepik; Portal24