Država nezakonito porušila hišo: Milijonska odškodnina na plečih davkoplačevalcev

ByAna Koren

14. februarja, 2025 , ,
[Foto: Pixabay/vhsPfaffenhofen/fotografija je simbolna]

Država nezakonito porušila hišo: Milijonska odškodnina na plečih davkoplačevalcev

Trunkovi so v dolgotrajnem pravnem sporu zoper Republiko Slovenijo dosegli pomembno sodno zmago. Država je ponudila odškodnino v višini nekaj več kot milijon evrov, vendar je družina ponudbo zavrnila, navaja Žurnal24. Pravdni postopek se je zato nadaljeval, pri čemer bi lahko skupni stroški za davkoplačevalce še narasli.

Prof. dr. Nada Trunk Širca in Franc Trunk sta leta 2003 kupila staro hišo na Vodmatski cesti v Ljubljani, ki je bila v slabem stanju. Hišo sta začela obnavljati z ustrezno priglasitvijo del, saj je bil objekt potreben nujne sanacije. Ob povečavi objekta sta vložila vlogo za gradbeno dovoljenje, ki pa je bila dvakrat zavrnjena. Kljub več predlogom za odlog izvršbe je gradbeni inšpektorat oktobra 2010 izvedel rušenje objekta. V hiši, ki je bila že vseljena, so deložirali Francovo sestro, sina Jureta in njuni partnerici.

Nada Trunk Širca je ob tem dejala: “Takrat sem bila službeno v Združenih državah Amerike, Franci pa je vzel dopust, da me je spremljal. Ko sva izvedela za rušenje, se je takoj vrnil v Slovenijo, a bilo je že prepozno.” Izpostavila je, da je bil njen mož zaradi preteklih dogodkov deležen maščevanja: “V devetdesetih letih je bil svetovalec investicij v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti. Ko so gradili dom v Fiesi, je dobil v podpis račun za takratnih 50.000 nemških mark, zraven je bila posebej zanj kuverta s 1000 markami. Ni jih vzel in tudi računa ni podpisal. Po tistem so ga začeli šikanirati in mu nazadnje dali odpoved.”

Sodna zmaga po dolgotrajnih sporih

Po poročanju Žurnal24 je ministrstvo za infrastrukturo in prostor leta 2012 sklep o rušenju razglasilo za ničen, ker obveznosti niso bile jasno določene. Kljub temu je Okrožno sodišče v Ljubljani zavrnilo njun odškodninski zahtevek. Po pritožbi je Višje sodišče razsodilo v njuno korist, saj bi moral inšpektorat tehtati med pravico do doma in javnim interesom. Višje sodišče je poudarilo: “Tožniki so vložili dokumentacijo za gradbeno dovoljenje, objekt pa je bil porušen, še preden je bilo odločeno o vlogah za odlog izvršbe.”

Državno odvetništvo je nato vložilo revizijo na Vrhovno sodišče, ki jo je marca 2019 zavrnilo: “V konkretnem primeru je bila izvršba z rušitvijo objekta obremenjena s takšno napako, ki je v pravni državi povsem zunaj okvira pravno še dopustnega ravnanja.”

Po poročanju Žurnal24 je država Trunkovim ponudila 1,077.000 evrov odškodnine, od tega pa je že nakazala 460.000 evrov. Trunkovi pa vztrajajo pri višji odškodnini v višini 1,495.000 evrov z obrestmi. Njihov odvetnik Velimir Cugmas je opozoril: “Če bi država kot dober gospodar hitreje reagirala, bi bilo vse rešeno veliko ceneje za davkoplačevalce.”

Obenem so stroški države že zdaj visoki: poleg odškodnine je iz proračuna šlo še 100.000 evrov za rušenje, ki je vključevalo tudi posredovanje policije ter uslužbencev vodovoda in elektra. Sodnica Metka Turk je ob tem opozorila, da lahko postopek traja še dve leti, kar pomeni dodatne zamudne obresti in višje stroške za državo.

Portal24; Foto: Pixabay/vhsPfaffenhofen/fotografija je simbolna