Državni svet zavrača zmanjšanje proračuna za sanacijo po poplavah
Po hudi poplavi, ki je prizadela državo, so ocene škode velike. Za obnovo in sanacijo bo potrebno od 6,7 do 7 milijard evrov. Vlada poskuša zagotoviti sredstva za te potrebe in eno od rešitev vidi v zmanjšanju proračunskih sredstev. Z namenom zbrati 1,1 milijarde evrov je ministrstvo za finance pristopilo s predlogom, da proračunski porabniki za leti 2024 in 2025 zmanjšajo svoje proračune za štiri odstotke.
Večina proračunskih porabnikov se je, kljub nekaterim nasprotovanjem, strinjala s tem ukrepom. Vendar pa sta dva proračunska porabnika izrazila nestrinjanje z zmanjšanjem proračuna, med njimi je tudi Državni svet (DS).
Ob julijskem sprejemanju proračuna je DS že pokazal svojo neodločnost. Njihov finančni načrt je namreč presegel predvidene okvire za 19 odstotkov, čeprav so po prvotnih informacijah napovedovali zmanjšanje. Skupni znesek proračuna je bil tako postavljen na 3,785 milijona evrov.
Predsednik državnega sveta, Marko Lotrič, je na vprašanje o nezadovoljstvu z vladnimi predlogi odgovoril, da so se po julijskem pozivu resno posvetili pregledu svojega proračuna. Kljub temu so ga znižali za samo 85.000 evrov. Dodal je, da bi kakršno koli dodatno zmanjšanje neposredno ogrozilo delovanje DS-ja, predvsem v smislu izvajanja ustavnih pristojnosti.
Lotrič je poudaril, da je proračun DS-ja obremenjen s fiksnimi stroški, med katerimi prednjačijo plače zaposlenih in nadomestila svetnikom. “Plače zaposlenim in nadomestila svetnikom skupaj predstavljajo dve tretjini našega proračuna,” je povedal Lotrič.
Poleg zvišanja plač v letu 2023 je kot dodatne razloge za potrebo po večjem proračunu navedel tudi višje obratovalne stroške in iskanje dodatnih prostorov za delovanje DS-ja. Kljub povečanju proračuna je poudaril, da so še vedno med manjšimi proračunskimi porabniki in da ima državni svet pravico do samostojnega upravljanja svojih sredstev.