Duhovniki pozivajo k dostojnemu pokopu žrtev iz Macesnove gorice

ByAna Koren

28. oktobra, 2024
[Foto: Pixabay/Geralt]

Duhovniki pozivajo k dostojnemu pokopu žrtev iz Macesnove gorice

Tik pred praznikoma vseh svetih in vernih rajnih se znova odpira vprašanje, kdaj bodo posmrtni ostanki 3.450 žrtev, izkopanih iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu, dostojno pokopani. Trenutno so še vedno začasno shranjeni v garaži komunalnega podjetja v Kočevju, čemur že dve leti nasprotujejo svojci žrtev, ki si prizadevajo za njihovo pokopališče v prestolnici. Družina poroča, da to vprašanje ostaja nerešeno, čeprav je bil projekt izkopa dokončan oktobra 2022, ko je bila v Kočevju darovana tudi maša zadušnica za te žrtve.

Nevzdržnost situacije, ko svojci in duhovniki nimajo dostopa do posmrtnih ostankov, so javnosti izpostavili kočevski in črnomaljski duhovniki. Na junijski spominski slovesnosti pri morišču pod Krenom je apel predstavil župnik Anton Gnidovec. V apelu Vladi Republike Slovenije duhovniki predlagajo, naj javnosti omogoči dostop do začasno shranjenih posmrtnih ostankov ter postavi križ in osnovne podatke o pokojnih. Gnidovec je za Družino potrdil, da je bil apel s podpisnimi listi poslan na večino slovenskih dekanij, od koder je podpora izrazita.

Vloga Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč

Kljub temu, da Vlada RS in ljubljanska mestna oblast še nista podali odgovora, je Komisija Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč, pod vodstvom dr. Jožeta Dežmana, javnosti predstavila svojo vlogo pri obravnavi tega vprašanja. Komisija je večkrat obravnavala temo pokopa posmrtnih ostankov žrtev iz Kočevskega roga in načrtuje, da bo to tudi osrednja tema na posvetu v okviru programa dela za leto 2025. Poziv slovenskih duhovnikov vidi kot dragoceno izhodišče za ponovno vzpostavitev dialoga o temeljni pravici do groba in spomina.

Poziv slovenskih duhovnikov je dragoceno izhodišče za ponovno vzpostavitev dialoga o temeljni človekovi pravici do groba in spomina. Komisija bo na seji 12. novembra razpravljala o njem.
Možnost za dostojno začasno hrambo posmrtnih ostankov umorjenih v Jami pod Macesnovo gorico je v kostnici v Škofji Loki.
Zato prosimo tudi vse druge, ki želijo izraziti svoja stališča do poziva slovenskih duhovnikov, da to pred sejo sporočite Komisiji Vlade RS za reševanje vprašanje prikritih grobišč na naslov: glavna.pisarna@mors.si.

Predsednik Komisije: Dr. Jože Dežman

Seja komisije kot korak k rešitvi

Dr. Dežman je napovedal, da bo vladna komisija na seji 12. novembra razpravljala o apelih duhovnikov in tej tematiki, pri čemer bo povabila tudi zainteresirano javnost k sodelovanju. Komisija si prizadeva za rešitve, ki bi omogočile dostojno začasno hrambo posmrtnih ostankov v kostnici v Škofji Loki, dokler se ne doseže soglasje glede pokopa. Družina poroča, da obstaja možnost za prehodno rešitev, vendar je potreben dialog med državnimi institucijami, mestnimi oblastmi in civilno družbo, da bi žrtve Kočevskega roga končno našle svoj mir.

Komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč opozarja, da mednarodne konvencije nalagajo odgovornost Sloveniji, da zagotovi pravico do groba za žrtve prisilnih izginotij in zunajsodnih eksekucij. Skoraj 300 slovenskih duhovnikov in številni podporniki iz vseh slovenskih dekanij so poziv vladi že podpisali, podpisi pa še prihajajo. Dr. Dežman spodbuja javnost, naj do 12. novembra pošlje svoja stališča komisiji, s čimer bi omogočili čim širši javni odziv in prispevali k iskanju končne rešitve.

Portal24; Foto: Pixabay/Geralt