Dvig morske gladine ogroža zgodovinska območja Grčije in Turčije

Patara [Foto: Pixabay]

Dvig morske gladine ogroža zgodovinska območja Grčije in Turčije

Nova raziskava opozarja, da bi lahko ob obalah Turčije in Grčije do konca stoletja zaradi dviga morske gladine potonila več kot polovica zgodovinskih območij. Ta ugotovitev je še posebej zaskrbljujoča, saj so številna od teh območij del bogate kulturne dediščine, ki sega v antične čase.

Na nekaterih območjih, kot je otok Delos blizu Mikonosa, kjer je bilo eno najpomembnejših verskih svetišč v grškem in rimskem svetu, so že zaznane strukturne poškodbe zaradi povečanih poplav. To potrjuje resnost grožnje, ki jo predstavlja dvig morske gladine za zgodovinska območja. Unescov seznam svetovne dediščine, kamor spada tudi Delos, je zaradi tega še posebej ogrožen.

Tveganje za več kot tretjino egejskih zgodovinskih območij

Študija, ki jo je izvedel geoznanstvenik Enes Zengin z univerze Dumlupınar, temelji na podatkih iz tehničnega poročila o dvigu morske gladine iz leta 2022, ki ga je pripravila ameriška nacionalna služba za oceane. Zengin je ustvaril ‘karte tveganja poplave’ za pet različnih scenarijev, ki vključujejo različne stopnje tveganja glede na globalne in lokalne napovedi dviga morske gladine.

Raziskava je ocenila ranljivost 464 zgodovinskih območij vzdolž vzhodnih sredozemskih obal Turčije in Grčije. Rezultati so pokazali, da bo 147 arheoloških najdišč, gradov, trdnjav, stolpov, mostov, nekropol ali ruševin vzdolž obale v naslednjih 50 letih izpostavljenih določeni stopnji tveganja – tudi v najboljšem primeru. Od teh je 34 območij ocenjenih z “zelo visokim”, 19 z “visokim” in 27 s “srednjim” tveganjem.

Najbolj ogrožena območja v Turčiji in Grčiji

Med najbolj ogroženimi območji v Turčiji so starodavni mesti Knidos in Kaunos v južni provinci Muğla ter starodavno pristaniško mesto Elaia v zahodni provinci İzmir. Ta območja bi lahko delno ali popolnoma izginila pod vodo do konca stoletja, tudi če bi se morska gladina dvignila le za en meter. Če bi se gladina morja dvignila za tri metre, bi bili ogroženi tudi Efez, Milet, grad Güvercinada v Aydınu ter starodavni mesti Olympos in Patara v Antalyi.

V Grčiji so za najbolj ogrožena označena starodavna mesta Sissi, Pavlopetri in Lokris, ki so ocenjena kot “zelo visoko” ogrožena.

Kljub zaskrbljujočim ugotovitvam študija poudarja, da je bilo ugotovljeno, da je 317 lokacij varnih pred poplavami tudi v najslabšem možnem scenariju dviga morske gladine za pet metrov. Enes Zengin ob tem opozarja, da je nujno potrebno hitro ukrepanje za zaščito kulturne dediščine pred naravnimi nesrečami in drugimi grožnjami. Samo s pravočasnim in učinkovitim ukrepanjem bo mogoče zaščititi te neprecenljive zgodovinske vire za prihodnje generacije.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay (Patara)