DZ na izredni seji o debirokratizaciji in izboljšanju poslovnega okolja
[STA] – DZ na izredni seji obravnava predlog priporočil poslanske skupine SDS za debirokratizacijo in izboljšanje poslovnega okolja. Opozicijski poslanci so v okviru razprave ocenili, da aktualna vlada ni učinkovita na področju debirokratizacije, medtem ko je bilo iz vrst koalicije slišati očitke na račun SDS, ki je zahtevala sklic seje, da zavaja.
Zahtevo za sklic današnje izredne seje DZ je vložila SDS, kjer so opozorili na padec Slovenije na nekaterih lestvicah konkurenčnosti. Razlog za ta padec vidijo v prevelikem številu predpisov. Prav tako navajajo, da jih na preveliko število administrativnih bremen opozarjajo gospodarstveniki, kmetovalci in državljani.
Poslanka Suzana Lep Šimenko je v imenu predlagateljev seje med drugim ocenila, da v Sloveniji negospodarno povečujemo stroške javnega sektorja, storitev za ljudi pa kljub temu ni nič boljša. Pri tem je izpostavila rast števila zaposlenih v javnem sektorju in povečanje števila ministrstev pod aktualno vlado.
“Potrebujemo manj države, potrebujemo manj zakonov in manj podzakonskih aktov, potrebujemo manj omejitev, potrebujemo krajše postopke, nižje davke in več ekonomske svobode,” je dejala.
V SDS so zato DZ posredovali v sprejem priporočila, s katerimi bi vlado pozvali, da se opredeli do ukrepov, ki so jih predlagali v gospodarstvu, kmetijstvu in nekateri državljani, kot tudi, da pripravi časovnico za realizacijo ukrepov, do katerih se bo pozitivno opredelila, ter da prouči smiselnost trenutnega števila ministrstev, organov v sestavi ministrstev, javnih agencij, zavodov in ostalih oseb javnega prava.
Zavrnjena priporočila
Omenjena priporočila so bila na odboru DZ za gospodarstvo v petek zavrnjena, zato danes o njih ne bodo glasovali.
“Ta priporočila sem prebral, jih razumem, lahko jih jemljem tudi dobronamerno, razumem pa, da je to na nek način naloga opozicije, da gre za politično igro,” je na seji dejal minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Nekatera priporočila so po njegovem mnenju nelogična, recimo, da bi leto in pol pred volitvami spreminjali vlado oziroma državno upravo.
Kljub temu pa pozdravlja, da je prišlo do sklice te saje, da se lahko v DZ pogovorijo o tem, kje je Slovenija in v katero smer želi iti.
Prav tako je izpostavil, da so potrebne spremembe na ravni celotne EU. “Postati mora bolj učinkovita, po mojem mnenju mora sprejemati absolutno hitrejše odločitve, če želimo seveda tekmovati v tem globalnem svetu in biti konkurenčni ZDA in Kitajski,” je povedal.
Da je k povečanju števila zakonskih aktov v največji meri prispevala ravno zakonodaja EU, ki jo je treba implementirati v nacionalno zakonodajo, je v predstavitvi stališč poslanskih skupin pojasnil poslanec Rado Gladek (SDS). Po besedah poslanca pa v Sloveniji pri tem v večini primerov ne izkoriščamo možnosti minimalnega standarda implementacije, ampak z dodajanjem idej birokratskega aparata stanje še poslabšujemo.
NSi podpora predlog priporočil
Predlog priporočil SDS podpirajo v NSi, kjer obenem pozdravljajo premike k zmanjšanju birokracije na ravni EU. “Ob tem, ko se celo že skoraj pregovorno birokratska EU obrača k obsežni poenostavitvi administrativne obremenitve, se v Sloveniji na področju poslovnega okolja pogovarjamo bolj ali manj o tem, kateri novi davek pride prvi na vrsto,” je bil kritičen poslanec Jožef Horvat. V Sloveniji imamo po njegovem prepričanju že več let birokratski pekel, v katerem se “v pepel spreminja veliko slovenskih razvojnih idej”.
Prekomerna birokracija predstavlja eno največjih ovir razvoja Slovenije tudi po mnenju poslanske skupine nepovezanih poslancev. Ovira podjetnike, kmete, delavce, študente in upokojence, je v predstavitvi stališča poslanske skupine dejal Tine Novak. K odpravljanju birokratskih ovir bi lahko po njihovem prepričanju med drugim pripomogla popolna digitalizacija javne uprave po vzoru Estonije oziroma Singapurja.
Koalicija priporočil SDS-a ne podpira
Priporočil SDS medtem ne podpirajo v koalicijskih poslanskih skupinah.
Poslanka Bojana Muršič (SD) je dejala, da so razprave o administrativnih ovirah in ustreznosti poslovnega okolja vedno dobrodošle. Vendar lahko, kot je pokazala tudi obravnava na petkovem odboru, razprave hitro zavijejo v napačno smer, v enostransko izpostavljanje posameznih podatkov, v štetje posameznih predpisov in v namerno ali nenamerno zavajanje, je menila.
Poslanka Nataša Sukič (Levica) je bila kritična, da je zahteva za sklic seje SDS polna zavajajočih navedb in manipulacij, s statistiko, ki po njenih besedah enostransko prikazuje določeno sliko o slovenskem gospodarstvu, ekonomski in davčni politiki. Predlogi SDS so bili po oceni Sukič nanizani brez neke resne argumentacije in brez kakršnegakoli resnega konteksta. So se pa v Levici pripravljeni resno pogovarjati, če bodo na poslanske klopi prišli predlogi z ustreznimi argumenti, analizami in rešitvami.
Zavajanje s podatki in operiranje s polresnicami je SDS očital tudi poslanec Svobode Jurij Lep. Predlog priporočil SDS za zmanjšanje birokracije in izboljšanje poslovnega okolja je označil za “še en v nizu poskusov prikazati, da je v Sloveniji vse narobe in da nič ne deluje”. Ob tem je poudaril, da si aktualna vlada prizadeva za zmanjšanje administrativnih obremenitev in izboljšanje poslovnega okolja.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ